آیت الله حسن عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشار به اینکه در مسائل ذبح اسلامی ما تابع نظرات مراجع و رهبری هستیم گفت: باید در کشتارگاه برای هر یک از دام‌ها یا طیور یک بسم الله گفته شود.

به گزارش خبرنگار مرور نیوز قانون ذبح شرعی در سال 87 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از همان زمان دفاتر نماینده ولی‌فقیه در دامپزشکی‌های بر ذبح شرعی نظارت مستقیمی صورت گرفت.

امروزه با استفاده از مدرن‌ترین و مجهزترین امکانات و تجهیزات، گوشت دام و طیور مورد نیاز مردم به روشی کاملاً شرعی و بهداشتی توزیع می‌شود و هیچ شبهه ای در ارتباط با نحوه ذبح دام و طیور در کشتارگاه‌ها نیست و همچنین روند ذبح دام و طیور در داخل و خارج از کشور توسط روحانیون مستقر ازنظر شرعی کاملاً نظارت می‌شود.

همچنین روحانیون دوره‌های آموزشی لازم را دیده‌اند و بر ذبح شرعی دام و طیور کاملاً نظارت می‌کنند و به مردم اطمینان داده شده که هیچ شک و شبهه ای در ذبح دام و طیور در کشتارگاه‌های صنعتی و سنتی استان ها وجود ندارد.

آیت الله حسن عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مرور نیوز بابیان اینکه در مسائل ذبح اسلامی ما تابع نظرات مراجع و رهبری هستیم گفت: برای هر دام یا هر مرغی که کشته می‌شود باید یک بسم‌الله گفته شود و لازم نیست «بسم‌الله الرحمن الرحیم» را به طور کامل گفته شود و اگر یک «الله‌اکبر» یا «الحمدالله» بگویند کافی است بنابراین چون این ذکرها خیلی کوتاه است باید گفته شود تا ذبح به‌صورت اسلامی انجام گیرد.

شایان‌ذکر است با توجه به این نظر فقهی مشاهده ‌شده در هر نوبت کاری یک کشتارگاهی اگر 6 هزار مرغ را ذبح شود ناظرشرعی (روحانی مستقر) باید در کشتارگاه 6 هزار بار بسم‌الله را ادا کند.

دام‌ها در کشتارگاه‌ها روبه‌قبله و در زمان بریدن سرها، گفتن بسم الله، بریده شدن هر ۴ رگ گردن، ولتاژ مناسب دستگاه شوک و قرار نگرفتن مرغ مرده روی نقاله در ابتدای کار، از مواردی است که در کشتارگاه‌های طیور توسط ناظر شرعی انجام می‌گیرد.

پرداخت بخشی از حق‌الزحمه که به عهده آنان است با مشکلات فراوانی همراه است.

 وضعیت کاری اکثر ناظرین شرعی به‌صورت قراردادی است و از اضافه‌کار، بیمه، مزایا خبری نیست جز بیمه شورای روحانیت عملاً هیچ‌گونه پشتوانه‌ای ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز