نگرانی بازارهای مالی نسبت به مشکلات دویچه بانک آلمان باعث شد سرمایه‌گذاران و کارشناسان طلا در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز ثابت ماندن یا افزایش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کنند.

به گزارش مرور نیوز، تحلیلگران وال استریت با اشاره به تقاضایی که برای خرید طلا به عنوان دارایی مطمئن پس از بحران دویچه بانک مشاهده شد، انتظار دارند قیمت طلا افزایش پیدا کند. کارشناسانی که انتظار دارند قیمت طلا ثابت بماند، مشکل این بانک آلمانی را عامل مثبتی می‌بینند که عوامل منفی برای این فلز ارزشمند را خنثی می‌کند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته جاری، ۲۰ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۰ نفر یا ۵۰ درصد ثابت ماندن قیمت طلا، ۹ نفر یا ۴۵ درصد افزایش قیمت این فلز را پیش‌بینی کردند و یک نفر یا پنج درصد هم نظر خنثی داشت.

در این بین ۵۴۲ سرمایه‌گذار خُرد در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که پایین‌ترین میزان مشارکت در نظرسنجی هفتگی طلا از ژانویه به این سو بود. مجموعا ۳۱۰ نفر یا ۵۷ درصد اظهار کردند به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستند در حالیکه ۱۶۶ نفر یا ۳۱ درصد به افزایش قیمت طلا بدبین بوده و ۶۶ نفر یا ۱۲ درصد نظری نداشتند.

برای هفته گذشته ۶۰ درصد از کارشناسان وال استریت و ۷۴ درصد از سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کردند طلا افزایش پیدا کند،اما طلا معاملات پرنوسان روز جمعه را پس از اینکه نگرانی‌ها نسبت به وضعیت دویچه بانک تخفیف پیدا کرد، با کاهش قیمت به پایان رساند. هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در معاملات بازار نیویورک ۸.۹۰ دلار یا ۰.۷ درصد کاهش پیدا کرد و در ۱۳۱۷.۱۰ دلار بسته شد با اینهمه برای سپتامبر حدود ۰.۴ درصد رشد نشان داد.

صدور جریمه ۱۴ میلیارد دلاری از سوی وزارت دادگستری آمریکا برای دویچه بانک، نگرانی بازارهای مالی را نسبت به توانایی این غول بانکی آلمان برای تامین این رقم برانگیخت و در ریزش بازارهای سهام جهان منعکس شد. در حالی که نگرانی‌ها نسبت به بحران بانکی اروپا و احتمال خروج پولهای مشتریان بزرگ دویچه بانک روز جمعه تشدید شد، خبرگزاری فرانسه گزارش داد دویچه بانک در خصوص تخلف در فروش اوراق بهادر با پشتوانه وام رهنی به توافق با مقامات آمریکایی برای پرداخت ۵.۴ میلیارد دلار جریمه نزدیک شده است. این خبر ریسک گریزی سرمایه گذاران را کمتر کرد و قیمت طلا را که اوایل معاملات تحت تاثیر تقاضاب برای دارایی امن صعود کرده بود، با فشار منفی روبرو کرد.

در ادامه معاملات توجه بازار به دورنمای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا تا پایان سال جاری معطوف شد. آمار صندوق‌های معاملات فدرال نشان داد که احتمال افزایش نرخهای بهره از ۵۲ درصد در روز پنج شنبه به ۶۱.۶ درصد در روز جمعه افزایش پیدا کرده است.

به گفته هنری تو، تحلیلگر سی سی کپیتال پارتنرز، به دلیل اقدام صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشتری دویچه بانک در کاهش آسیب پذیری در برابر مشکلات این وام دهنده، اعتماد به سیستم مالی اروپا تضعیف شده و تقاضا برای طلا تقویت می شود.

آدریان دی، مدیر شرکت مدیریت سرمایه آدریان دی هم انتظار دارد طلا به قیمت بالاتری صعود کند، زیرا ابهامات زیادی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مسائل ژئوپلیتیکی وجود دارد.

کوین گریدی، رئیس فونیکس فیوچرز انتظار دارد قیمت طلا تحت تاثیر عوامل منفی ثابت بماند. وی در این باره به کیتکونیوز گفت: خریداران زیادی در بازار وجود دارند در حالیکه عوامل بنیادین تاثیرگذار بر قیمت‌ها وجود ندارد و تنها مسئله مورد توجه بازار، افزایش نرخهای بهره در دسامبر است. با این همه طلا به دلیل بحران بانکی اخیر در اروپا به سطح پایین‌تری سقوط نخواهد کرد.

طلا دو هفته پیش که بانک مرکزی آمریکا در نشست سپتامبر، نرخهای بهره را ثابت نگه داشت، بزرگترین رشد هفتگی در دو ماه اخیر را ثبت کرده بود به گفته آدریان اَش، مدیر تحقیقات بولیون ولت، اگر تا پیش از انتشار گزارش اشتغال ماهانه آمریکا، رویداد غیرمنتظره‌ای روی ندهد، طلا در بازه‌ای که پس از رای انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا داشته است، گرفتار می‌ماند. سقف این بازه در ۱۳۴۲ دلار و کف آن در ۱۳۰۲ دلار قرار دارد. طلا هفته گذشته به دنبال رشد اعتماد مصرفی در آمریکا و همچنین پیروزی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در نخستین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه که تقاضا برای دارایی امن را ضعیف کرد، دچار کاهش شد. کاهش قیمت طلا باعث شد مصرف کنندگان در آستانه جشنواره‌های مذهبی و فصل عروسی در هند و تعطیلات روز ملی چین طلا خریداری کنند و تقاضا برای این فلز ارزشمند در آسیا تقویت شد.

این فلز زرد سه ماهه سوم را با حدود ۰.۳ درصد کاهش به پایان ببرد که نخستین کاهش سه ماهه در سال جاری میلادی بود، اما همچنان ۲۴ درصد رشد قیمت در سال جاری نشان می‌دهد. بانک سیتی به تازگی هشدار داده است قیمت طلا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ تحت تاثیر رقابت‌های انتخاباتی آمریکا و احتمال افزایش نرخ‌های بهره این کشور، ممکن است حرکت پرنوسانی داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز