بازار صادرات محصولات خشکبار و آجیل از نظر وزنی و ارزشی با نوسان زیادی همراه بوده است اما علی‌رغم این‌که قیمت این محصولات هم مانند دیگر محصولات صادراتی کشاورزی کاهش یافته، خشکبار ایرانی از این نظر ثبات بیشتری در بازارهای جهانی داشته است.

به گزارش مرور نیوز، طی نیمه نخست امسال ۴۱ هزار و ۵۶ تن انواع خشکبار به ارزش ۳۸۸ میلیون و ۴۴ هزار دلار به بیش از ۶۰ کشور دنیا صادر شده است که از نظر وزنی  ۲.۵ درصد و از نظر ارزشی ۵.۷۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

پسته، مغز پسته، بادام، گردو و فندق به صورت تازه یا خشک کرده جزو محصولاتی خشکباری بوده است که طی شش ماهه نخست امسال به کشورهای مختلف صادر شده است که در این میان بیشترین سهم را پسته به خود اختصاص داده است، چرا که ۴۰ هزار و ۱۹۷ تن از این صادرات به ارزش ۳۸۱ میلیون و ۶۴۷ هزار دلار سهم طلای سبز ایرانی است.

افت صادرات گردو و بادام

آمار صادرات نیمه نخست امسال بیانگر نوسان صادراتی خشکبار ایرانی است، چرا که به عنوان مثال پسته با افزایش ۲۱.۸۱ درصد از نظر وزنی و رشد ۱۹.۸۲ درصدی از نظر ارزشی نسبت به نیمه نخست سال گذشته روبرو شده است. در حالی که صادرات بادام ۸۷.۹۱ درصد از نظر وزنی و ۸۲.۹۷ درصد از نظر ارزشی و صادرات گردو ۹۴.۴۲ درصد از نظر وزنی و ۹۳.۴۱ درصد از نظر ارزشی رشد منفی داشته است.

البته به نظر می‌رسد سرمازدگی گردو در سال گذشته که در مناطق غربی کشور اتفاق افتاد، از جمله عوامل کاهش صادرات گردو باشد.

رشد ۷۰ درصدی صادرات فندق

فندق نیز جزو محصولات خشکباری بود که طی سال‌های گذشته با کمبود نسبی مواجه شد، اما افزایش صادرات آن که از نظر وزنی ۷۱.۹ درصد و از نظر ارزشی ۶۸.۷ درصد نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته بوده است نشان می‌دهد که تولید و صادرات این محصول نیز رونق بیشتری به خود گرفته است.

لتونی، پاکستان، چین، ژاپن، آذربایجان، آلمان، اردن، اسپانیا، استرالیا، اسلوواکی، افغانستان، الجزایر، امارات، ایتالیا، بلژیک، تایلند، تایوان، ترکیه، سنگاپور، عراق، عمان، روسیه، فرانسه، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، کانادا، کویت، لبنان، لهستان، لیتوانی، مالزی، مصر، هنگ‌کنگ، هند، ویتنام، یونان، یوگسلاوی، کره، سوئیس، یونان، گرجستان، آفریقای جنوبی، اتریش، انگلستان، اوکراین، آمریکا، بحرین، تاجیکستان، تونس، مولداوی، رومانی، صربستان، کرواسی، مکزیک، ارمنستان، ازبکستان، آلبانی، ترکمنستان، نیوزلند، برزیل، مجارستان و غیره مشتریان خشکبار ایرانی هستند.

مقایسه میزان صادرات محصولات خشکباری تا انتهای شهریور و تغییرات آن نسبت به مدت مشابه سال 1394

نوع محصول

میزان صادرات

(به تن)

ارزش صادرات

(به هزار دلار)

درصد تغییرات

وزن

ارزش

پسته

40197.68

381647.2

21.8

19.82

بادام

607.47

4955.84

87.91-

82.97-

فندق

109.95

329.26

71.9

68.7

گردو

141.27

1113.3

94.42-

93.41-

مجموع صادرات

41056.37

388045.6

1.08

5.61

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز