سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) از تکایا و هیات های عزاداری دعوت کرد در ایام سوگواری ماه محرم از لامپ های کم مصرف برای تامین روشنایی استفاده کنند و برای صرفه جویی در مصرف انرژی از لامپ های پرمصرف و کم بازده بپرهیزند.

به گزارش مرورنیوز از وزارت نیرو، سابا در اطلاعیه ای با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، از تکایا، مساجد و حسینیه ها دعوت کرد در این ایام برای تامین برق مورد نیاز خود با شرکت های توزیع نیروی برق هماهنگی های داشته باشند.
در این اطلاعیه آمده است: از آنجا که هیات های برگزارکننده مراسم سوگواری سالار شهیدان(ع) به عنوان مکان هایی هستند که در ترویج فرهنگ صحیح و شرعی در جامعه نقش عمده ای برعهده دارند، از لامپ های پرمصرف از قبیل لامپ های مدادی که استفاده از این نوع لامپ ها یک اقدام ضدارزشی و مغایر با فرهنگ اعتدال اسلامی برای روشنایی است، خودداری کنند.
این سازمان به هیات ها و تکایا پیشنهاد کرد از لامپ های کم مصرف و ریسه هایی با لامپ های ال.ای.دی (LED) به عنوان جایگزین استفاده کنند.
این اقدام مردمی موجب توسعه و ترویج بهینه سازی مصرف برق در کشور می شود و بیانگر یک الگوی رفتار اسلامی برای توسعه فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در جامعه خواهد بود.، پیشتر مدیرعامل سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) لامپ رشته ای را مشکل جدی صنعت برق کشور دانست که جایگزینی آن با لامپ های کم مصرف و پربازده می تواند به دستکم یک هزار و 700 مگاوات کاهش اوج بار (پیک مصرف) شبکه منجر شود.
با تصویب هیات وزیران و با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی کشور، صدور پروانه تولید جدید یا افزایش ظرفیت خطوط تولید موجود لامپ های التهابی رشته ای بالای 40 وات و همچنین ثبت سفارش و ورود این لامپ ها ممنوع است.
ممنوعیت استفاده از لامپ های رشته ای در ساختمان ها و ادارات دولتی فروردین امسال ابلاغ شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز