سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: در دوماهه اول امسال، حدود ۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پژوشکده پولی و بانکی، سعید باستانی در خصوص تاثیر گذاری افزایش نرخ ارز بر افزایش صادرات، اظهارداشت: در صورتی که افزایش نرزخ ارز کنترل شده باشد بر میزان صادرات محصولات کشور تاثیر مثبت دارد؛ اما اگر افزایش نرخ ارز منجر به قیمت نهاده‌ها و مواد اولیه مصرفی شود تاثیر آن منفی است.

افزایش قیمت ارز در اقلام کالایی که نهاده و مواد اولیه آنها صادراتی است اثرگذاری ندارد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه صنایعی که بر مبنای بومی داخل شکل می‌گیرند و صادرات در آنها صورت می گیرد منفعت می‌برند مانند پیله و ابریشم و فرش دست‌بافت، گفت: افزایش قیمت ارز در برخی از اقلام کالایی که نهاده و مواد اولیه آنها صادراتی است اثرگذاری ندارد.

دلار1

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه با اشاره به اینکه صنایع که مواد اولیه آنها وارداتی است و در داخل کشور نیز مصرف می‌شوند به شدت از افزایش نرخ ارز متضرر می‌شوند، ادامه داد: نمی‌توان صرفا بگوییم افزایش نرخ ارز به‌صورت مستقیم به نفع صنایع است یا خیر، در شرایطی که دولت ارز ارزان قیمت را به منظور تامین نهاده‌های وارداتی در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر می‌شوند.

باستانی با بیان اینکه در دوماهه اول سال حدود ۶ میلیارد دلار ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است، تصریح کرد: اینکه توزیع ارز ۴ هزار ۲۰۰تومانی متناسب است و یا اینکه به‌موقع در اختیار صنایع قرار گرفته مشخص نیست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز