رییس منطقه آزاد کیش گفت:پس از تصویب برجام بیش از چهار هزار LC و اعتبار اسنادی گشایش یافت و بدهی برخی از کشور های خارجی به ایران پرداخت شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مرور نیوز، رییس سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه اقتصاد کشور در مسیر رشد و توسعه امروز در برهه تاریخی و سرنوشت سازی قرار گرفته است گفت:ایران پس از برجام , رشد نزدیک به 5 درصدی را تجربه می کند که بر اساس سیاستگزاری های اقتصادی کشور در بلند مدت باید به 8 درصد برسد.

در چند سال گذشته تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران، درآمد کشور را با کاهش ورود ارز خارجی , به میزان 30 درصد تا پایان سال 2012 تنزل داده و  فروش نفت را از میزان ۲.۵ میلیون بشکه در سال ۹۲ به زیر یک میلیون بشکه کاهش داد.

علی اصغر مونسان ادامه داد:اقتصاد که بواسطه اعمال تحریم ها بیش از 160 میلیارد دلار لطمه دیده بود , در اواسط سال 2013 با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جانی دوباره یافت و با تولید و صادرات نفت بیش از ۲ میلیون بشکه ای و تحکیم سیاست پولی , نرخ تورم آن از 45 درصد به 16.3 درصد کاهش یافت.

به گفته این مسئول پس از تصویب برجام بیش از چهار هزار LC و اعتبار اسنادی گشایش یافته و۵ میلیارد دلار بدهی یک شرکت اماراتی، ۲ میلیارد دلار بدهی شل و ۶ میلیارد دلار وجوه ایران نزد هند به تدریج به کشور بازگشته است و ۴۰ میلیارد دلار خطوط اعتباری در اختیار جمهوری اسلامی قرار گرفته و بیش از 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در کشور عملی شده است.

وی عنوان کرد: ایران در سه ماهه اول سال 2016 ؛ 22 مورد سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده که بالا‌ترین رقم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از سال 2003 تاکنون است که از لحاظ ارزش 4/5 میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی شده است که این رقم تا پایان سال به 8میلیارد دلار نیز افزایش پیدا کند. این تحولات ایران را از رتبه 14 به رتبه 3 جذب سرمایه‌گذاری خارجی در خاورمیانه ارتقاء داده است .

از طرفی مزیت این سرمایه‌گذاری ها مستمر بودن آن است چرا که خیلی از طرح‌ها به صورت فاینانس و BOT بوده که پس از 3 یا 4 سال به اتمام می‌رسد.

مونسان با اشاره به اینکه هر چند هنوز اقتصادکشور تحت تاثیر تحولات جهانی قرار دارد عنوان کرد: درکوتاه مدت با توجه به رشد مطلوب تجارت و درآمدهای ناشی از افزایش صادرات نفتی، آزادسازی دارایی های بلوکه شده، سهولت در روابط تجاری و مالی بین المللی و تعدیل انتظارات مصرفی و سرمایه گذاری پس از اجرای برجام , جانی تازه گرفته است .

رییس منطقه آزاد کیش بیان کرد:آنچه که باید در داخل کشور برای توسعه فضای کسب و کار مورد توجه قرار گیرد اعمال روش های نوین و ایجاد اصلاحات در بانک ها و بازار سرمایه داخلی است.

با توجه به اینکه سیستم بانکی کشور بر پایه بانکداری اسلامی استوار شده است لذا به نظر می رسد راهکار رونق بازار کشور از طریق تامین منابع بانکی , باید بر اساس ساختارهای این نوع بانک باشد .

بر اساس آمارهای موجود تعداد بانکهای اسلامی در دنیا ظرف سالهای 1997تا2004 از 176 به 267 بانک رسیده است و در همان سال دارایی بانکهای اسلامی با نرخ رشد سالانه 5/23 درصد، از مرز 260میلیارد دلار گذشت.

این بدین معناست که قوانین اسلامی‎‎‎ مانعی در راه‎‎ توسعه بانک‌های‎ اسلامی و توسعه بازار کسب و کار نیست.

تحول نظام بانکداری در کشور و اسلامی کردن نظام بانکداری کشور به شیوه صحیح و کارشناسی شده می‌تواند، منجر به کارآیی نظام بانکی و در نهایت رشد و توسعه اقتصادی شود. این پیاده‌سازی نیازمند مطالعات دقیق و برنامه‌ریزی گسترده است.

سومین دوره نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌ سازی و هشتمین نمایشگاه معرفی فرصت ‌های سرمایه ‌گذاری ایران  با حضور دکتر شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و حضور دیگر مقامات، مسوولان و مدیران بازار های سرمایه و پولی کشور در جزیره کیش افتتاح شد.

محورهای اصلی این نمایشگاه حوزه‌های بازارسرمایه، سرمایه‌گذاری، گردشگری، انرژی و مناطق آزاد است و به تبع آن نشست ‌های تخصصی هم در همین زمینه‌ها برگزار خواهد شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز