مجتبی خسروتاج گفت: اینکه برخی واردکننده ها به جای پرداخت سود بازرگانی یک محصول، سود بازرگانی کالای نزدیک به همان طبقه تعرفه ای را می پردازد ناشی از ضعف نظارت در گمرک است و به زیاد بودن تعداد طبقات تعرفه ای مربوط نمی شود.

رییس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با خبرنگار مرور نیوز با اعلام اینکه تعداد تعرفه های طبقاتی زیاد دلیل بر سو استفاده در واردات کالا نیست گفت: بسیاری از کشورهای پیشرفته همچون آمریکا هزاران تعرفه برای واردات محصول دارند و مشکلی هم برای تجارت و تولیدشان به وجود نمی آید، زیرا آن ها مقید به حمایت از کالا هستند نه چیز دیگر. اما درحال حاضر مشکل دور زدن تعرفه ها در گمرک ناشی از ضعف نظارت است، برای نمونه در بخش پوشاک طبقات پارچه های مختلف بهم نزدیک است و سال گذشته این موضوع اصلاح شد، اما امروز اگر در گمرک فردی پارچه ابریشمی را پارچه نخی اعلام کند و به جای سود بازرگانی پارچه ابریشمی، سود بازرگانی پارچه نخی را پرداخت کند، ناشی از ضعف نظارتی است.

مجتبی خسروتاج در پاسخ به اینکه «سازمان گمرک اعلام کرده در صورتی که سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش موبایل های که امکان اجرای طرح ریجستری ندارند را انجام ندهد، از واردات این محصول به کشور جلوگیری می کنیم، گفت: چرا باید جلوی واردات محصولی که مصرفی است، را بگیریم. پیش از این موضوع نمایندگی خدمات پس از فروش اپل یا ممنوعیت واردات آن، در ستاد مبارزه با قاچاق کالا مطرح شده و از آنجایی تقاضا برای این محصول در کشور وجود دارد و از طرف دیگر این برند از ارائه خدمات پس از فروش خودداری می کند. تصمیم بر این شد سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نمایندگی های که صلاحیت ارائه خدمات پس از فروش موبایل اپل را دارند، امکان واردات این موبایل را داشته باشند. بنابراین نظر شخصی من این است که کالای مصرفی مردم باید وارد شود و اگر امکان ریجستری روی آن امکان پذیر نباشد که واردات آن متوقف خواهد شد، اما نداشتن خدمات پس از فروش اپل دلیل برای محدودیت واردات نیست و اگر قرار باشد واردات محصولی ممنوع شود، تصمیم آن با مجلس یا دولت است.

واردات کالاهای غیرمشروع ممنوع است

او درباره مجوز ثبت سفارش کالا تصریح کرد: به جز اینکه طبق قانون واردات کالاهای غیرمشروع ممنوع است، مصوبه دیگری برای محدودیت واردات نداریم و در حال حاضر تنها فهرست محدودیت واردات از آمریکا داریم که دو سال پیش تدوین شده است. خسروتاج با تاکید بر اینکه این سازمان ثبت سفارش واردات کالاهای غیرممنوع را انجام می دهد گفت: واردات خودروهای خارجی با ارز 4200 تومانی ثبت سفارش شده، چون نرخ ارز دیگری را در کشور به رسمیت نمی شناسیم، اما اینکه ارز با چه نرخی به آن ها تخصیص یابد بانک مرکزی تصمیم گیرنده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز