مدیرکل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری کشور با اشاره به اینکه جلسات این بخش هر هفته برای هیأت‌ها برگزار می‌شود از مصوب شدن ۲ و نیم میلیارد دلار پروژه‌های سرمایه‌گذاری در جلسه هفته قبل این سازمان خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی، قوانین اجرایی در مناطق آزاد و کیش را مشوق سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواند.

احمد جمالی، در نشست تخصصی بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کیش با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذاری به‌خصوص در بخش‌های خارجی در این باره گفت: قطعاً در هر کسب‌وکاری سه مؤلفه زمان، هزینه و منابع بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه صدور مجوز در ایران عملاً هیچ هزینه‌ای برای سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال ندارد، اظهار کرد: صدور کلیه مجوزهای مرتبط با کسب‌وکار برای سرمایه‌گذاران خارجی هیچ‌گونه هزینه‌ای در برندارد ضمن اینکه در حوزه زمان صدور مجوز نیز نهایت تلاش انجام‌شده تا متقاضیان حداکثر طی ۴۵ روز بتوانند مجوزات را اخذ کنند.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی توضیح داد: زمانی که در چارچوب قانون برای انجام فعالیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی مشخص‌شده، بالغ بر ۴۵ روز است که ۱۰ روز کاری آن مربوط به وزارتخانه ذی‌ربط است.

جمالی با اشاره به اینکه هیأت سرمایه‌گذاری خارجی سه‌شنبه هر هفته جلساتی جهت پذیرش هیأت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری دارد گفت: در جلسه هفته گذشته بیش از ۲ و نیم میلیارد دلار پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف درون این هیئت مصوب شد، همچنین برای سه‌شنبه آینده نیز بیش از ۳ میلیون دلار پروژه در حوزه‌های سلامت، زیرساخت و حوزه‌های صنعتی برای حضور در این جلسه اعلام آمادگی کرده‌اند لذا من معتقدم که با چنین وضعیتی شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بسیار فراهم است.

وی ادامه داد: شرایطی که امروز در کشور داریم و میزان رجوع سرمایه‌گذاران برای ورود به کشور و آغاز فعالیت در مقیاس با سال‌های گذشته بسیار متفاوت است.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی با اشاره حل مشکلات سرمایه‌گذاران برای ورود سرمایه و خروج آن گفت: نکته مهم این است که امروز ورود و خروج سرمایه برای سرمایه‌گذاران خارجی هیچ مشکلی ندارد تا جایی که مدت‌هاست که بانک‌ها برای ورود سرمایه مقادیر زیادی ارز وارد کشور کرده و بسیاری از بخش‌ها آغاز فعالیت کرده‌اند.

جمالی مشکلات خروج ارز از کشور را نیز رفع شده خواند و گفت: امروز برای خروج ارز از کشور توسط سرمایه‌گذاران نیز مشکلی وجود ندارد تا جایی که هفته گذشته یک شرکت سرمایه‌گذار پس از درخواست انتقال سود و موافقت انجام شد، سود سرمایه خود را خارج کرد.

جمالی ادامه داد: ما در بخش سرمایه‌گذاری‌های خارجی علاوه بر استقبال از طرح‌های سرمایه‌گذاران برای فعالیت در ایران استقبال می‌کنیم، طرح‌های سرمایه‌گذاری استان‌های مختلف را جمع‌آوری کرده و بر روی سایت سازمان قرار داده‌ایم، لذا علاقه‌مندان می‌توانند از بخش‌های پیشنهادی ما بهره‌مند شوند و در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

وی منطقه آزاد کیش را دارای شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری خارجی خواند و گفت: در تمام مناطق آزاد کشور به‌خصوص کیش، قوانینی حاکم است که طی آن دولت مشوق‌های مختلفی را برای جذب سرمایه‌گذار به‌خصوص در بخش خارجی طراحی کرده است.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی تصریح کرد: تملک زمین برای سرمایه‌گذاری در کنار معافیت‌های مالیاتی و مواردی ازاین‌دست ازجمله مشوق‌هایی است که دولت در بخش‌های مالی و غیرمالی برای سرمایه‌گذاران تدارک دیده است، لذا می‌توان گفت که ایران در مقایسه با سایر مناطق آزاد دنیا، تسهیلات بسیار زیادی را برای سرمایه‌گذاران تدارک دیده است.

جمالی افزود: قطعاً واگذاری زمین تحت عنوان شخصی در مناطق آزاد ممنوع است اما این در قالب تأسیس یک سرمایه‌گذاری واگذاری زمین به‌عنوان مشوق  انجام می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز