دادستان های کره جنوبی در تحقیقات فساد که پای رئیس جمهور این کشور را هم به میان کشیده است، از مدیر هیوندای بازجویی کردند.

به گزارش مرور نیوز، خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک مقام دفتر دادستانی سئول گزارش داد چونگ مونگ-کو، رئیس هیات مدیره هیوندای که پنجمین خودروساز بزرگ جهان است به همراه روسای شرکتهای بزرگ دیگری شامل هانوا مورد بازجویی قرار گرفتند.

دادستان ها در حال تحقیقات هستند تا معلوم شود آیا خانم پارک، شرکت ها را برای اهدای میلیون ها دلار به بنیادهای تحت کنترل چوی سون-سیل معتمد رئیس جمهور تحت فشار قرار داده است.

سامسونگ هم با ادعاهایی روبروست مبنی بر اینکه به طور جداگانه ۲.۸ میلیون یورو (۳.۱ میلیون دلار) به چوی برای کمک به آموزش اسب سواری دخترش در آلمان داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، گفته می شود خانم پارک در ژوئیه سال گذشته با مدیران تجاری بلندپایه در دفترش دیدار کرده و از آنها خواسته است به دو بنیاد فرهنگی که برای اهداف شخصی مورد استفاده چوی قرار گرفته اند، کمک کنند.

کمک های این شرکت ها به حدود ۷۰ میلیون دلار بالغ شده که شامل ۲۰ میلیارد وون (۱۷.۵ میلیون دلار) از سامسونگ و ۱۲.۸ میلیارد وون از سوی هیوندای بوده است.

چوی اخیرا به اتهام استفاده از ارتباطش با رئیس جمهور برای وادار کردن شرکت ها به کمک و دخالت در امور دولتی بدون داشتن مقام رسمی، متهم شده است.

این رسوایی خشم مردم کره جنوبی را برانگیخته و اعتراضات گسترده ای را بدنبال داشته که خواستار استعفای خانم پارک شده اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز