بیژن زنگنه پیش از عزیمت به وین گفت: بیشتر اعضای اوپک دوستان ما هستند، اما در حالی‌که ما با کشوری دشمنی نکرده‌ایم، چند عضو اوپک راه دشمنی با ملت بزرگ ایران را در پیش گرفته‌اند.

به گزارش مرور نیوز، وزیر نفت گفت : ایران از همکاری با صادرکنندگان نفت خارج از اوپک حمایت می‌کند، اما تا زمانی‌که برخی اعضای اوپک علیه اعضای دیگر از جمله ایران تنش‌آفرینی می‌کنند، تفاهم اوپک با غیراوپک بی‌معنی می‌شود و هیچ فضایی برای جلب همکاری باقی نمی‌ماند؛ بنابراین هیچ‌کس حسن‌نیت اعضای ستیزه‌جوی اوپک را باور نمی‌کند.

بیژن زنگنه با یادآوری این‌که بهتر است اوپک ابتدا در میان اعضای خود تفاهم ایجاد کند، ادامه داد: بهتر است برخی همسایگان ما دست از ستیزه‌جویی علیه ایران برداشته و دست دوستی ما را بفشارند؛ در غیر این صورت و بدون وحدت درونی اوپک، هر بحث دیگری یک ژست بی‌خاصیت خواهد بود.

به گفته وزیر نفت، وقتی ۲ عضو اوپک به دنبال ضربه زدن به منافع سایر اعضا باشند، اوپک رو به فروپاشی می‌رود و صحبت از تفاهم اعضای اوپک و غیراوپک بی‌معنا می‌شود.

یکصدوهفتادوششمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک ، امروز بعد از ظهر در مقر دائمی این سازمان در وین آغاز به کار می‌کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز