وزیر ارتباطات، تعداد روستاهای استان بالای ۲۰ خانوار بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395 را 2020 روستا اعلام کرد و گفت: تا به امروز، ۶۷ درصد این روستاها در آذربایجان شرقی از تحت پوشش خدمات و شبکه ارتباطی قرار گرفته‌اند.

به گزارش مرور نیوز، محمدجواد آذری جهرمی در نشست مشترک استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی که در محل استانداری برگزار شد، بیان کرد: اقدامات دولت دوازدهم برای توسعه ارتباطات در استان آذربایجان شرقی در سه فاز طراحی شده است. فاز نخست در فروردین امسال به بهره‌برداری رسید و 528 دکل مخابراتی توسط شرکت مخابرات و همراه اول با سرمایه گذاری 24 میلیارد تومانی به‌روزرسانی شد.

وی فاز دوم را راه‌اندازی 114 سایت مخابراتی توسط شرکت ایرانسل، 81 سایت مخابراتی همراه اول و 3 سایت مخابراتی توسط رایتل عنوان کرد و افزود: با این اقدامات تکمیل پوشش مناطق شهری و اتصال 644 روستا به شبکه ملی اطلاعات انجام شد که با سرمایه‌گذاری بیش از 26 میلیارد تومان توسط دولت و 86 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی امروز به بهره برداری رسید.

آذری جهرمی در این جلسه تصریح کرد: با افتتاح این پروژه 89/9 درصد پوشش جمعیتی استان آذربایجان شرقی و همچنین 67 درصد روستاهای بالای 20 خانوار نیز به این شبکه متصل می شوند و هدف گذاری فاز سوم رساندن این عدد تا پایان امسال به 80 درصد است.

وی ادامه داد: عملیات احداث 302 کیلومتر فیبر نوری در سطح آذربایجان شرقی برای رسیدن به شاخص 80 درصد پوشش روستاهای بالای 20 خانوار با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان آغاز می‌شود.

وی در پاسخ به اظهارات تعدادی از نمایندگان استان مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که منابع مالی وزارت ارتباطات محدود نیست افزود: وزارت ارتباطات علی رغم کمبود منابع مالی، تمامی تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم در این حوزه و در اقصی نقاط کشور به کار گرفته و با توجه به قوانین، وظایف خود را انجام می‌دهد.

وزیر ارتباطات به بخشی از تکالیف این وزارت در قانون برنامه ششم توسعه نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس این قانون، باید اقدامات لازم برای بهره‌مندی ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار، از خدمات وزارت بهره‌مند شوند.

آذری جهرمی، تعداد روستاهای استان بالای ۲۰ خانوار  بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در سال 1395 را 2020 روستا اعلام کرد و گفت: تا به امروز، ۶۷ درصد این روستاها در آذربایجان شرقی از تحت پوشش خدمات و شبکه ارتباطی قرار گرفته‌اند.

وی توسعه آی تی و آی سی تی در مناطق گردشگری استان را نیز از اولویت‌های وزارت ارتباطات دانست و تصریح کرد: روستاهای آذربایجان شرقی از ظرفیت‌های بسیار خوب گردشگری بهره‌مند هستند و تلاش‌ها برای توسعه خدمات ارتباطی در این استان با محوریت روستاها ادامه خواهد داشت.

او افزود: برخی مشکلات موجود در شهرستان‌های اهر، هریس و کلیبر در طول زمان حل می‌شود و در صورت تحقق این مهم، وضعیت استان نسبت به میانگین کشوری، بالاتر خواهد بود.

آذری جهرمی از سرقت کابل‌های مسی در برخی روستاهای شهرستان کلیبر انتقاد کرد و گفت: علی‌رغم وجود مشکلات این چنینی، تا پایان شهریورماه سال جاری، مشکلات مربوط به قطعی تلفن‌های ثابت در روستاهای شهرستان کلیبر رفع می‌شود.

وی از سفر آتی خود به استان تا پایان تابستان و با هدف پیگیری مصوبات جلسات پیشین و تلاش برای توسعه اقتصاد دیجیتال در استان خبر داد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز