سرویس بین الملل- دولت مصر در طرح ضربتی که 'مبارزه با احتکار و قاچاق کالا' نامیده، 9 هزار تن شکر را از کارخانجات و انبارهای این کشور مصادره کرده است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، شکر در روزهای اخیر در مصر کمیاب شده بود. رسانه های مصری از این وضعیت تحت عنوان بحران یاد کرده و خواستار اقدام سریع دولت برای افزایش واردات این محصول شدند. این درخواست در حالی صورت می گیرد که مصر با کمبود ذخایر ارزی و افزایش بهای جهانی شکر مواجه است.

مقام های مصری احتکار و قاچاق این کالا توسط تجار و تامین کنندگان را عامل اصلی بحران ایجاد شده دانسته و طی روزهای اخیر به کارخانجات و انبارها یورش برده اند.

'شریف اسماعیل' نخست وزیر مصر به شبکه 'سی بی سی' این کشور گفت که این بازرسی های ضربتی 'تاثیر مثبتی' داشته و ذخایر شکر اکنون برای تامین نیاز سه ماهه کشور کافی است.

وی افزود: چند مورد ابعاد منفی وجود داشته که در حال رسیدگی به آنها هستم. ما نمی توانیم بدون نظارت بازار را رها کنیم، کنترل بازار ضروری است.

صنایع غذایی ادیتا که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد غذایی در مصر است، امروز اعلام کرد که کارخانه اش پس از توقیف ذخایر شکر توسط مقام های دولتی به مدت سه روز بسته خواهد بود.

ادیتا همچنین تاکید کرد که مقادیر معمول ذخایر شکر این کارخانه از بخش خصوصی به دست آمده بود، نه بازار سیاه و دولت مصر با ادامه حمله هایش به انبارهای شکر، بخش خصوصی را از پا خواهد انداخت.

مصر سالانه حدود سه میلیون تن شکر مصرف می کند، اما فقط اندکی بیش از دو میلیون تن از این میزان را تولید می کند. فاصله میان تولید و تقاضا در بازار مصر معمولا بین ماه های جولای و اکتبر (تیر-آبان) که ذخایر چغندر قند و نیشکر داخلی کاهش می یابد، با واردات جبران می شود.

تورم در مصر با افزایش 14 درصدی به بالاترین میزان در هفت سال گذشته رسیده است. در همین حال ارز خارجی در مصر کمیاب شده و این کشور که به شدت به واردات وابسته است، با مشکلات بسیاری روبرو شده است.

قیمت برق بین 25 تا 40 درصد در مصر افزایش یافته و دولت قاهره در نظر دارد طرح مالیات بر ارزش افزوده را 13 درصد بالا ببرد.

در همین حال انتظار می رود که دولت 'السیسی' در راستای جذب کمک مالی 12 میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول که به منظور کاهش بودجه به این کشور داده می شود، یارانه بنزین را هم لغو کند.

کاهش ارزش پول مصر نیز دوره جدیدی از تورم را در این کشور که میلیون ها نفر از شهروندان آن به یارانه نان متکی هستند، ایجاد می کند

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز