مدیر دفتر انرژی باد و امواج سازمان انرژی های نو ایران از بروز رسانی اطلس باد کشور با روش های نوین و پیشرفته و آماده بهره برداری شدن آن تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.

به گزارش مرورنیوز از وزارت نیرو، «محمد ساتکین» افزود: تدوین اطلس باد کشور با روش های نوین، یکی از بزرگترین طرح های در دست اجرای بخش باد کشور است که بر اساس انعقاد قرارداد همکاری دفتر انرژی باد و امواج سازمان انرژی های نو ایران با پژوهشکده هواشناسی سازمان هواشناسی کشور و همکاری این پژوهشکده با دانشگاه صنعتی دانمارک، تدوین می شود.

وی گفت: اطلاعات لازم در این زمینه از سال 2005 تا 2015 میلادی در دست جمع آوری است تا با استفاده از روش های نوین و نرم افزارهای تخصصی، اطلس باد کشور تهیه شود.
ساتکین با اشاره به پیشرفت حدود 50 درصدی این طرح گفت: پیش بینی می شود آخرین نسخه اطلس باد کشور بر اساس اطلاعات 10 سال گذشته در اردیبهشت سال آینده به بهره برداری برسد و از آن استفاده شود.
وی خاطرنشان کرد: در دو ماه آینده، یک اطلس بادی برپایه داده های پنج سال گذشته ایجاد شده و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
مدیر دفتر انرژی باد و امواج سازمان انرژی های نو ایران (سانا)، با اشاره به بروز رسانی نقشه اطلس باد در کشور گفت: طی سال های گذشته رژیم باد کشور تغییراتی داشته و علاوه براین، اطلس جدید با تکنیک های نوین و بسیار پیشرفته در حال تدوین است.
وی تصریح کرد: اطلاعات نزدیک به 140 نقطه کشور با نصب ایستگاه های بادسنجی به دست آمده که اطلاعات بادی بین این نقاط با استفاده از روش های بسیار پیشرفته با دقت بسیار بالا قابل پیش بینی است.
ساتکین ادامه داد: اطلس باد جدید با نام اطلس «مزو» یا «میان مقیاس» شناخته می شود و اطلاعات بسیار دقیقی را به سرمایه گذاران این بخش ارایه می دهد.
پیشتر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از برنامه ریزی برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در برنامه پنجساله ششم توسعه کشور خبر داده و گفته بود، براساس این برنامه، با ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر سالیانه هزار مگاوات و در مجموع پنج هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه می شود.
سهم فعلی انرژی های تجدیدپذیر از 75 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی کشورفقط دو درصد و معادل 1500 مگاوات است.
ساتکین در باره آخرین وضعیت طراحی و ساخت توربین بادی دو مگاواتی ملی نیز گفت: نظارت بر این طرح به عهده سازمان انرژی های نو ایران است که توسط پژوهشگاه نیرو طراحی شده و قرار است که از سوی گروه «مپنا» ساخته شود.
این مقام مسوول افزود: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، توربین بادی دو مگاواتی ملی در سال آینده به شبکه سراسری متصل شده و برق تولید می کند.
مدیر دفتر انرژی باد و امواج سازمان انرژی های نو ایران با بیان اینکه ساخت نمونه آزمایشی بطور قطع چندین برابر نمونه صنعتی آن هزینه در بر دارد، گفت: آنچه اهمیت دارد کسب دانش طراحی توربین های مگاواتی و ساخت آنها در داخل کشور است.
وی خاطرنشان کرد: توربین ملی دانش طراحی و ساخت را بطور همزمان بومی می کند، در حالی که توربین های بادی 2.5 مگاواتی طی یک فرایند انتقال فناوری در داخل کشور به مرحله ساخت رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز