در راستای ساماندهی وضعیت چک در بانک ها و براساس دستورالعمل بانک مرکزی سامانه بومی چکاوک بانک قوامین راه اندازی شد.

به گزارش مرور نیوز، محمد حیدری فر، رئیس اداره نرم افزار بانک قوامین، با اعلام این خبر گفت: طراحی و راه اندازی این سامانه به همت کارشناسان اداره نرم افزار معاونت فناوری اطلاعات بانک قوامین و با همکاری اداره خزانه داریکل و مبادلات انجام شده و اکنون در سراسر کشور آماده خدمت رسانی به مشتریان است.

وی با بیان اینکه این اقدام در راستای دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص ایجاد نظام متمرکز برای انتقال داده و اطلاعات چک و تسویه های روزانه بین بانک های عضو و با مشارکت و همراهی شبکه بانکی انجام شده است، خاطرنشان کرد: پس از تأیید بانک مرکزی در فرایند اتصال بانک قوامین به سامانه ملی چکاوک طبق دستور مدیر عامل بانک، سامانه بومی چکاوک قوامین طراحی و اکنون آغاز به کار کرده است. 

رئیس اداره نرم افزار بانک قوامین در خصوص مزایای استفاده از سامانه بومی چکاوک گفت: نظارت و سیاست گذاری بانک مرکزی بر نحوه مبادلات چک، شفاف سازی و امکان نظارت متمرکز بر نحوه و حجم تبادل چک های اشخاص ، کاهش مدت زمان تسویه چک، حذف عملیات حمل چک به صورت فیزیکی و مکانیزه شدن فرایند تسویه بین بانکی از مزایای بهره مندی از این سامانه است.

حیدری فر هم چنین خبر داد: راه اندازی سامانه صیاد در خصوص صدور متمرکز و یکپارچه دسته چک و استانداردسازی چک ها نیز به عنوان فاز دوم چکاوک در دستور کار این اداره قرار خواهد گرفت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز