رییس جمهور ترکیه پیرامون حضور نیروهایش در سوریه گفت: ما آنجا نیستیم که بمانیم "تنها" هدف ما پاکسازی منطقه از وجود تروریست‌هاست.

به گزارش مرور نیوز به نقل از روسیا الیوم، رجب طیب اردوغان ، رییس جمهور ترکیه در جریان سخنرانی خود به مناسبت روز جمهوری ترکیه گفت: اطلاعاتی از روسیه به دست آوردیم که نشان می‌دهد، گروه‌های تروریستی از منطقه خارج شدند. ما مذاکرات در این خصوص را امروز (چهارشنبه) ادامه می‌دهیم.

اردوغان با بیان این‌که مذاکرات با غرب در جریان است، ابراز امیدواری کرد: این مذاکرات در آینده نزدیک نتایج خوبی داشته باشد.

وی پیرامون حضور نیروهایش در سوریه نیز افزود: ما آنجا نیستیم که بمانیم "تنها" هدف ما پاکسازی منطقه از وجود تروریست‌هاست.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در روز ۲۲ اکتبر در شهر سوچی تفاهم‌نامه‌ای دارای ۱۰ بند را برای اقدام مشترک در راستای بهبود شرایط در شمال شرق سوریه امضا کردند. طبق توافقی که هفته گذشته میان روسای جمهور سوریه و ترکیه به دست آمد، نیروهای مرزی سوریه و پلیس نظامی روسیه باید تمامی نیروهای یگان‌های مدافع خلق و سلاح‌های آنان را تا ساعت ۶ عصر روز سه شنبه به وقت محلی از ۳۰ کیلومتری جنوب مرز سوریه و ترکیه خارج کنند.

پس از پایان این ضرب‌الاجل، نیروهای ترکیه و روسیه گشت‌زنی مشترک خود را در ۱۰ کیلومتری مرزی این دو کشور در سمت سوریه انجام خواهند داد.

رییس جمهوری ترکیه در این سخنرانی خود بدون این‌که نامی از آمریکا ببرد این کشور را به تلاش برای کنترل بر نفت سوریه متهم کرد و گفت: ترکیه تنها کشوری است که چشم طمع به نفت سوریه ندوخته یا به دنبال کنترل بر سوریه نیست و تنها هدف آنکارا بیرون کردن یگان‌های مدافع خلق کرد از منطقه مورد توافق است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز