شهروندان کلمبیا در همه‌پرسی برگزار شده پس از امضای پیمان صلح میان رئیس‌جمهوری و شورشیان آن کشور، بر خلاف انتظارات، به این پیمان رای «نه» دادند.

به گزارش مرورنیوز به نقل از رویترز، شهروندان کلمبیا در همه‌پرسی برگزارشده پس از امضای پیمان صلح میان رئیس‌جمهوری و شورشیان آن کشور، بر خلاف انتظارات، به این پیمان رای «نه» داده‌اند.

با شمارش تقریبا همه آرا، مخالفان۵۰.۲ درصد و موافقان ۴۹.۷ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

پیمان صلح میان دولت و شورشیان گروه فارک، در پنجم مهر ماه، با حضور «مانوئل سانتوس» رئیس‌جمهوری و «تیموچنکو» رهبر شورشیان و نیز برخی شخصیت‌های دیگری مانند رئیس‌جمهوری کوبا یا وزیر خارجه ایالات متحده به امضا رسید.

این پیمان قرار بود نقطه پایانی باشد بر بیش از نیم‌قرن نبردهای داخلی آن کشور؛ نبردهایی که دست‌کم ۲۲۰ هزار کشته برجای گذاشته‌است که ۸۰ درصد آن‌ها غیرنظامی هستند.

پس از امضای پیمان، قرار بود نتیجه نتهایی در یک همه‌پرسی به تصویب برسد. تا یک هفته پیش از همه‌پرسی نیز نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از رای «آری» نسبتا گسترده‌ای به پیمان بود. آقای سانتوس خود گفته بود اگر پیمان صلح در همه‌پرسی رای نیاورد، او «برنامه دیگری» ندارد که بخواهد به اجرا بگذارد.

با این همه انتظارات برآورده نشده و اردوگاه مخالفان با اندکی تفاوت موفق شده هم پیمان را و هم آینده سیاسی رئیس‌جمهوری و وضعیت شورشیان را در ابهام قرار دهد.

مانوئل سانتوس گفته می‌پذیرد رای همه‌پرسی به معنی رد تلاش‌های او برای دستیابی به صلح با شورشیان است، اما او در این راه ثابت‌قدم است: «تسلیم نمی‌شوم. برای رسیدن به صلح تا آخرین روزی که در این مقام هستم به فعالیت‌های خودم ادامه می‌دهم».

شورشیان نیز گفته‌اند به مذاکرات صلح، با وجود نتیجه همه‌پرسی، پایبند می‌مانند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز