رییس‌جمهور فرانسه در دیدار با مدیرکل آژانس، ایران را به پیروی کامل از تعهدات و وظایفش در چارچوب راستی‌آزمایی برجام فراخواند و از ایران خواست فوراً و تمام و کمال با آژانس همکاری کند!

به گزارش مرور نیوز و به نقل از اسپوتنیک، امانوئل ماکرون ، رییس جمهور فرانسه در دیدار با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در خصوص مسائلی چون عملکرد آژانس در ایران و همچنین برنامه هسته‌ای کره شمالی گفتگو کرد.

این دیدار در پاریس انجام شد و طبق اعلان الیزه، تمرکز اصلی آن بر راستی‌آزمایی ایران در عمل به برجام بوده است.

الیزه در بخشی از این بیانیه مدعی شد: ماکرون ایران را به پیروی کامل از تعهدات و وظایفش در چارچوب راستی‌آزمایی برجام فراخواند و از ایران خواست فوراً و تمام و کمال با آژانس همکاری کند!

ماکرون همچنین از خلع سلاح کامل کره شمالی صحبت و بر نقش آژانس در این زمینه تاکید کرد.

اظهارات ماکرون در حالی ایراد شد که روز گذشته نیز، رافائل گروسی رئیس جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی مدعی شد که از ایران می‌خواهد تا درباره «یک مکان اعلام نشده» در تهران که در آنجا سال گذشته ذرات اورانیوم پیدا شده بود، شفاف سازی کند.

گروسی همچنین مدعی شده که ایران باید تصمیم بگیرد تا با روشی شفاف‌تر با آژانس برای ارائه توضیحات لازم همکاری کند.

این ادعاهای گروسی در شرایطی اعلام شد که پیش از این برخی خبرگزاری‌های غربی به نقل از بعضی از دیپلمات‌های حاضر در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده بودند که آژانس با انتشار گزارشی درباره مناقشه اتمی ایران از عدم همکاری این کشور با بازرسان آژانس انتقاد خواهد کرد.

رافائل گروسی، که یک دیپلمات آرژانتینی است، در ماه اکتبر با حمایت و پشتیبانی شماری از کشورهای عضو شورای حکام آژانس و از جمله با بهره گرفتن از حمایت آمریکا و برزیل به ریاست این نهاد بین‌المللی انتخاب شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز