نمایندگی چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ناتوانی آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تاکید کرد.

به گزارش مرور نیوز، نمایندگی چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعا‌های آمریکا در خصوص به راه‌ اندازی مکانیسم ماشه را برغم تمامی مخالفت‌ها رد کرد.

نمایندگی چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیامی در حساب توییتری خود آورد: آمریکا ادعا می‌کند چه قطعنامه‌ای برای تمدید کاهش تحریم‌ها ارائه شود چه نه، تحریم‌های ایران باز می‌گردد. (ادعایی) سرشار از دورغ.

چین با تاکید دوباره به واقعیت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ نوشت: آمریکا دیگر عضو برجام نیست و بنابراین واجد شرایط استناد به سازوکار ماشه نیست. ۱۳ عضو شورای امنیت معتقدند آمریکا نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

آمریکا پس از آنکه شکست سختی را در شورای امنیت سازمان ملل متحمل شد و تلاش‌هایش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ناکام ماند، اقدام به تلاش برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه کرد. روسیه، چین و اتحادیه اروپا تصمیم اخیر آمریکا را غیرقانونی خوانده و تاکید کردند که واشنگتن عضوی از توافق هسته‌ای ایران نیست و به همین دلیل نمی‌تواند از بند پیش‌بینی شده در توافق استفاده کند.

در همین رابطه، رئیس شورای امنیت تاکید کرده که اجماعی در بین اعضای شورای مذکور در خصوص فعال‌سازی مکانیسم ماشه ایجاد نشده است. نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن محکوم کردن سایر کشورها، مدعی شده که آن‌ها از تروریست حمایت می‌کنند.

با این حال وزیر خارجه آمریکا، اخیرا ضمن تکرار ادعای فعال‌شدن مکانیسم ماشه از سوی واشنگتن، مدعی شد که تحریم‌های ضدایرانی از ۲۰ سپتامبر مجددا فعال خواهند شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز