سرویس بین الملل- نماینده سوریه در سازمان ملل در انتقاد از یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: تلقی شما درباره الزور اشتباه است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از شبکه خبری الاخبار، بشار الجعفری با انتقاد شدید از سکوت آژانس بین المللی انرژی اتمی در برابر تسلیحات هسته‌ای رژیم صهیونیستی تأکید کرد تداوم برخورداری این رژیم از تسلیحات هسته‌ای، خطری است که امنیت منطقه را تهدید می کند و نمی گذارد پیمان منع گسترش هسته ای جهانی شود.

الجعفری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت:« ادامه همکاری نکردن اسرائیل با شرایط آژانس [بین المللی انرژی اتمی] و ادامه ارتقای توانایی های هسته ای نظامی اش خارج از کنترل بین المللی و بی اعتنایی اش به همه دعوتها برای عاری سازی منطقه خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای، اعتبار نظام منع گسترش هسته ای را زیر سئوال می برد و امنیت و ثبات کشورها و ملتهای خاورمیانه را تهدید می کند و باعث می شود پیمان منع گسترش هسته ای جهانی نباشد و همه اینها اموری است که کاملا خطرناک و در عین حال برای آژانس بین المللی انرژی اتمی به تأیید رسیده و همراه با سند و شناخته شده است.
وی افزود: از مدیر کل این آژانس، انتظار داشتیم که در بیانیه خود به آن به عنوان بدیهیات و مسلّمات می پرداخت نه آنکه از تعابیر مردّد و مبهم استفاده کند. »

بشار الجعفری همچنین از نتیجه گیری آژانس بین المللی انرژی اتمی هنگام مدیریت یوکیا آمانو درباره حمله به یک موضع سوریه در دیر الزور انتقاد کرد.

بشار الجعفری گفت: بیشتر محتوای نتیجه گیریهای آژانس بین المللی انرژی اتمی هنگام مدیریت مدیرکل کنونی آقای آمانو درباره موضع دیر الزور بر تصاویر و تحلیلهایی مبتنی بوده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا) عرضه کرده بود.
این امر سئوالاتی را درباره اعتبار این اطلاعاتی که آژانس دریافت کرده بود و ماهیت اسناد تأیید کننده آن مطرح می کند. این را باید مد نظر قرار داد این اطلاعات را کشوری عرضه کرده بود که برنامه های سیاسی مخالف منافع سوریه پیگیری می کند و همه شما نیز این را می دانید.

بشار الجعفری ، شیوه های فشار برخی کشورها را بر سوریه رد کرد و این پرسش را مطرح کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی در مقابل تسلیحاتی هسته ای اسرائیل طی دهها سال گذشته چه کرده است؟

بشار الجعفری گفت: روشن است که ادامه خلط مبحث بین پایبندی قانونی یک کشور عضو بر اساس توافق تضمین ها و بین تدابیر داوطلبانه پیوستن به پروتکل الحاقی یک امری است که به هیچ اساس قانونی پایبند نیست و ابزار دیگری از ابزارهای فشار سیاسی به سوریه است. ما از کشورهایی که برای حمایت از تسلیحات هسته ای اسرائیل تلاش می کنند و همچنین از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و خود این آژانس می پرسیم برای اجرای قطعنامه شماره 487 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوّب سال 1981میلادی که بیش از سی سال از تصویب آن می گذرد چه کرده است؟

بشار الجعفری همچنین از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست با تسلیحات هسته ای اسرائیل با قاطعیت برخورد کند زیرا خطری برای همه کشورهای منطقه است.

بشار الجعفری گفت : یک مرجع مهم درباره مسلح شدن و خلع سلاح و امنیت بین المللی یعنی مؤسسه تحقیق صلح بین المللی استکهلم (Sipri) در مطالعات خود فصل کاملی را به اسرائیل اختصاص داده و آن را قدرت هسته ای اسرائیل نامیده است. این مؤسسه به عنوان مثال هیچ فصل یا بند یا سطری یا کلمه ای از چیزی به نام برنامه هسته ای سوریه اختصاص نداده است. من بار دیگر دعوت خود را از این تریبون از آقای مدیر کل تکرار می کنم و از او می خواهم این فصل را بخواند و از آن عبرت بگیرد و فورا با سلاح هسته ای اسرائیل که امنیت و زندگی و سلامت همه ملتهای منطقه را تهدید می کند برخورد کند و این کار را برای اجرای قطعنامه های خود این آژانس و قطعنامه های مجمع عمومی و شورای امنیت مربوط به تسلیحات هسته ای اسرائیل انجام دهد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز