صدراعظم آلمان روز جمعه بعد از جلسه با سران مناطق آلمان در جمع خبرنگاران از احتمال استفاده از واکسن روسی کرونا در آلمان خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، « آنگلا مرکل » صدراعظم آلمان گفت احتمال خرید واکسن روسی کرونا «اسپوتنیک وی» در سطح ملی را اگر اتحادیه اروپا نتواند تصمیم مشترکی در این خصوص بگیرد، رد نمی‌کند.

او روز جمعه بعد از جلسه با سران مناطق آلمان با موضوع واکسیناسیون کرونا در این کشور، در جمع خبرنگاران گفت: تا آنجا که به واکسن روسی مربوط می‌شود، من هم عقیده دارم که باید از هر دارویی که به تایید آژانس دارویی اروپا برسد، استفاده کرد. اما من خریدهای اروپایی را ترجیح می‌دهم. در صورتی که خریدهای اروپایی وجود نداشته باشد و نشانه‌ای از احتمال آن هم نباشد، مجبور خواهیم شد که راه آلمان را به تنهایی طی کنیم. این امکانپذیر است و کاری است که ما انجام خواهیم داد.

مرکل همچنین گفت که تمایل دارد با استفاده از واکسن محصول شرکت انگلیسی-سوئدی «آسترازنکا» علیرغم اطلاعات جنجالی درباره اثرات منفی احتمالی آن واکسینه شود.

وی با اشاره به این موضوع که بستگی دارد چند دوز واکسن به این کشور عرضه شود، افزود: فکر می‌کنم شانس بسیار خوبی برای تحقق وعده خود داریم که به همه شهروندان امکان واکسینه شدن تا پایان تابستان را بدهیم.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، پیشتر دولت آلمان آمادگی خود را به صورت کلی برای استفاده از واکسن‌های تولید شده در خارج از اتحادیه اروپا اعلام کرده بود. سران چند منطقه آلمان از جمله بایرن، برلین، براندنبورگ و چند منطقه دیگر خواستار کنار گذاشتن ملاحظات سیاسی و ایدئولوژیک درباره استفاده از واکسن‌های خارحی از جمله اسپوتنیک وی شده بودند.

آژانس دارویی اتحادیه اروپا چهارم مارس اعلام کرد ارزیابی واکسن روسی برای بررسی انطباق آن با استانداردهای کارایی، ایمنی و کیفیت اتحادیه اروپا را آغاز کرده است.

اسپوتنیک وی در میان سه واکسن محبوب ویروس کرونا در جهان قرار دارد و تا امروز در بیش از ۵۰ کشور در سراسر جهان با جمعیتی در مجموع بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر مجوز استفاده دریافت کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز