وزارت خارجه فلسطین با اشاره به این تخریبها که در اراضی اشغالی فلسطین به ویژه در قدس و اطراف آن و مناطق «ج» صورت گرفته است، از جامعه بین‌الملل خواست که این جنایات را متوقف کند.

به گزارش مرور نیوز، وزارت خارجه فلسطین شامگاه جمعه (روز گذشته) با انتشار بیانیه‌ای، تخریب منازل مردم این کشور توسط نظامیان صهیونیست را محکوم کرد.

رام الله با اشاره به این تخریبها که در اراضی اشغالی فلسطین به ویژه در قدس و اطراف آن و مناطق «ج» صورت گرفته است، از جامعه بین‌الملل خواست که این جنایات را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری صفا در بیانیه این وزارتخانه آمده است، گزارشهای بسیاری درباره این جنایات وجود دارد که آخرین مورد آن، گزارشی است که دفتر امور انساندوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است که صهیونیستها طی دو هفته گذشته، 26 ساختمان را در کرانه باختری، تخریب یا اشغال کرده‌اند و در پی این اقدام، 34 شهروند از جمله 15 کودک آواره شدند.

رام الله تصریح کرد، صهیونیستها همچنان در حال اجرای طرحهای استعمارگرایانه در زمینه شهرک‌سازی هستند و در حال حاضر، این مسئله در غرب «بیت لحم» انجام می‌شود.

وزارت خارجه فلسطین با اشاره به افزایش آواره کردن مردم فلسطین در مناطق ج، تصریح کرد، صهیونیستها همچنان به صورت مداوم در حال تخریب منازل و مؤسسات فلسطینی هستند تا این منطقه را از وجود مردم فلسطین تخلیه کنند.

بر اساس این بیانیه، صهیونیستها در تلاش هستند که شهرک‌نشینان صهیونیست را جایگزین مردم فلسطین در منطقه ج کنند و تل‌آویو مسئول اصلی جنایت تخریب منازل است.

وزارت خارجه فلسطین در پایان تأکید کرد، سازمان ملل، شورای امنیت، شورای حقوق بشر و دیوان کیفری بین‌المللی برای توقف این جنایات و بازخواست مرتکبان آن، مسئولیت قانونی و اخلاقی دارند.

کرانه باختری ۵۶۵۵ کیلومتر مربع مساحت دارد که برابر با ۲۱ درصد از مساحت تاریخی کل فلسطین است و مساحت منطقه موسوم به «ج یا c» برابر با ۳۴۵۰ کیلومتر مربع است که ۶۱ درصد مساحت کرانه باختری را تشکیل می‌دهد و اکنون تحت کنترل رژیم صهیونیستی قرار دارد.

تقسیم کرانه باختری رود اردن به سه منطقه «الف، ب و ج» در پیمان اسلو، در سال ۱۹۹۳ انجام شد؛ منطقه الف از نظر اداری و امنیتی توسط تشکیلات خودگردان، منطقه ب از نظر اداری توسط تشکیلات خودگردان و از نظر امنیتی توسط رژیم صهیونیستی و منطقه ج از نظر امنیتی و اداری توسط رژیم صهیونیستی اداره می‌شود.

شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در منطقه ج متمرکز است به نحوی که تعداد شهرک‌ها در این منطقه به ۱۶۰ عدد می‌رسد که ۷۰۰ هزار شهرک‎نشین در آن زندگی می‌کنند. نکته قابل توجه آن است که شهرک‌ها در چهار محور اصلی در شرق کرانه باختری معروف به دره رود اردن  به عنوان خزانه آبی فلسطین، مرکز کرانه باختری، غرب کرانه باختری و در قدس متمرکز است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز