تخت روانچی بیان کرد : ایران از تحریم های یکجانبه آمریکا که مغایر با اهداف و اصول منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی و هنجارهای اساسی روابط بین الملل است رنج می برد.

به گزارش مرور نیوز، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد طی سخنانی در نشست  عالی رتبه  مجمع عمومی در خصوص ایدز (اچ.آی.وی)، به پیشرفتهای صورت گرفته در کشورمان در حوزه وضعیت بهداشت و سلامت بیماران و افراد در معرض ایدز و اچ.آی.وی از جمله جلوگیری از انتقال بیماری از مادر به کودک و کاهش آسیب های ناشی از آن اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم پیشرفت قابل توجه در این زمینه، همچنان از  تحریم های یکجانبه آمریکا که مغایر با اهداف و اصول منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی و هنجارهای اساسی روابط بین الملل است رنج می برد.

وی در این باره گفت: تحریم های غیرقانونی باعث کاهش منابع عمومی و خصوصی اختصاص یافته برای پیشگیری و درمان ایدز و اچ.آی.وی شده و تأثیری منفی بر سیستم های بهداشتی گذاشته و از دسترسی به محصولات پزشکی و همچنین فناوری و مشارکت های مقرون به صرفه از جمله با موسسات مالی بین الملی جلوگیری می کند.

تخت روانچی در ادامه با اشاره به اینکه در شرایط کنونی ناشی از همه گیری کرونا، تأثیرات منفی چنین اقداماتی بر سلامت عمومی در ایران به ویژه بر زنان، کودکان، نوجوانان، سالخوردگان و افراد دارای معلولیت افزایش یافته است، هشدار داد: به خطر انداختن سلامت و امنیت مردم برای اهداف سیاسی نه تنها غیرقانونی است، بلکه جنایت جنگی و جنایتی علیه بشریت محسوب می شود  و مسئولیت بین المللی را به همراه دارد.

وی در پایان تاکید کرد: مسئولیت اخلاقی ما حکم می کند تا با چنین تحریم هایی به شدت مخالفت کرده و خواستار برچیده شدن سریع آنها شویم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز