وزیر خارجه پاکستان می گوید که کشورش نسبت به همه گروه ها در افغانستان بی طرف است.

به گزارش مرور نیوز به نقل از جیو نیوز، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان می گوید که کشورش نسبت به همه گروه ها در افغانستان بی طرف است و زمانی که نوبت به یافتن راه حل سیاسی برای مشکلات افغانستان برسد، اسلام آباد همراستا و هم عقیده با جامعه بین المللی عمل می کند.

قریشی در ادامه افزود: هنگامی که زمانش فرا برسد، همراستا با اجماع بین المللی، واقعیت های میدانی و منافع ملی پاکستان، طالبان را به رسمیت خواهیم شناخت.

وی با اشاره به اینکه دستور کار و برنامه اسلام آباد این است که شاهد توسعه و رفاه افغانستان باشد، ادامه داد: پاکستان موافق این مسئله است که نباید هیچ راه حل نظامی برای مسئله افغانستان در کار باشد و می خواهد که همه مشکلات از طریق گفتگو حل شود.

قریشی با اشاره به اینکه پاکستان همواره نقش تسهیل کننده در افغانستان را ایفا کرده و خواهد کرد، گفت: افغانستان کشور همسایه ما است، بنابراین ما خواهان ایجاد روابط خوب با آن هستیم.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت که وضعیت در افغانستان به سرعت در حال تغییر است، با این وجود سفارت پاکستان در این کشور به طور عادی به کار خود ادامه می دهد.

قریشی همچنین گفت که وی به زودی درباره مسائل افغانستان با رهبران کشورهای همسایه شامل چین، ایران، ازبکستان و ترکمنستان گفتگو خواهد کرد و ادامه داد که هند نیز باید برای حل مسئله افغانستان تلاش کند.

افغانستان این روزها شاهد تحولات مهمی است که صدر اخبار رسانه‌های جهان است. همزمان با خروج اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این کشور و تصرف ارگ ریاست جمهوری کابل به وسیله طالبان، این گروه از پایان جنگ در این کشور خبر داده است.

محمد نعیم سخنگوی طالبان در مصاحبه با شبکه الجزیره، گفت‌: الحمدلله جنگ در کشور به پایان رسیده است. وی گفت: امروز روز بزرگی برای مردم افغانستان و مجاهدین است. آنها شاهد به ثمر رسیدن فداکاری‌های ۲۰ سال گذشته هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز