سرویس بین الملل - سه فیزیکدان انگلیسی مقیم آمریکا موفق شدند جایزه نوبل فیزیک سال 2016 را از آکادمی سلطنتی علوم سوئد دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از رسانه های جهان، نیمی از جایزه ۹۳۰ هزار دلاری نوبل فیزیک امسال به دیوید تولس فیزیکدان ۸۲ ساله اهدا شد و نیم دیگر جایزه به طور مشترک به دانکن هالدین فیزیکدان ۶۵ ساله و مایکل کوسترلیتز فیزیکدان ۷۴ ساله رسید. هر سه فیزیکدان در آمریکا کار و زندگی می‌کنند.
کمیته نوبل این جایزه را به دلیل کشف خواص عجیب یک ماده به این سه دانشمند اعطا کرد. کشفی که به گفته کمیته نوبل دری را به دنیایی ناشناخته باز کرده و  امکان طراحی مواد تازه‌ای را فراهم کرده است.
این سه فیزیکدان از شاخه نسبتا جوانی در ریاضی به نام توپولوژی استفاده کردند تا خواصی را که ماده می‌تواند از خود نشان دهد از نو تعریف کنند.آنها کار خود را در دهه هفتاد میلادی آغاز کرده اند و پدیده‌هایی فیزیکی عجیبی را از حالت‌های نادر ماده مثل ابررسانایی، ابرمایع و سطوح بسیار نازک مغناطیسی توضیح دادند.

تولس و کوسترلیتز بر پدیده هایی که در سطوح بسیار نازک مواد دیده می شوند تمرکز داشتند؛ سطوحی که به قدری نازک هستند که در واقع دو بعدی هستند. به عبارت دیگر، آنها بر خلاف تفکر رایج که ماده سه بعد طول و عرض و ارتفاع دارد به بررسی پدیده‌های فیزیکی و خواص مواد در سطوح دوبعدی پرداختند.

هالدین درباره رشته‌هایی تحقیق می‌کرد که به اندازه ای ظریف و نازک هستند که می‌توان آنها را تک‌بعدی دانست.تحقیقات این سه دانشمند نشان داد این حالت‌های عجیب ماده مثل ابررسانایی، یعنی نبود مقاومت در مقابل عبور الکترون‌ها از داخل ماده، امکان پذیر می باشد. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز