رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کرد با تحریم بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۰ پکن مخالف است و آن را نوعی توهین به چین می‌داند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از تله تریدر، مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی اعلام کرد سئول با سازماندهی تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن از سوی بسیاری از کشورهای اروپایی مخالف است و از توهین به چین دوری می‌کند.

پیش از این، کانادا، انگلیس، آمریکا و استرالیا تحریم سیاسی بازی‌های المپیک زمستانی به میزبانی چین در سال آینده را اعلام کرده بودند.تحریم سیاسی المپیک به این معنی است که ورزشکاران این کشورها می‌توانند در مسابقات شرکت کنند، اما هیچ مقام دولتی در لفتتاحیه و طی بازی‌های آن حضور نخواهد داشت. آن‌ها مدعی شدند که این تحریم در اعتراض به وضعیت حقوق بشر در چین است.

چین در واکنش به این تحریم ضمن محکوم کردن این اقدام، اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر را رد و آمریکا را به نقض بی طرفی سیاسی ورزش متهم می‌کند.

مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی همچین گفت: آمریکا، چین و کره شمالی اصولا بر سر اعلام پایان رسمی جنگ بین دو کره توافق کردند. کره جنوبی این اعلامیه را گامی در جهت از سرگیری مذاکرات هسته‌ای متوقف شده پیانگ یانگ با واشنگتن و سئول می‌داند.

پیشتر، کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی پیشنهاد مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی، مبنی بر اعلام پایان رسمی جنگ دو کره را تحسین برانگیز عنوان کرد و از تمایل به مذاکرات در صورت بهبود روابط خبر داد.

کیم یو جونگ اعلام کرد که اگر سئول نگرش عادلانه و احترام متقابل نشان دهد، پیونگ یانگ مایل است در مورد نشست بین دو کره با کره جنوبی گفت‌وگو کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز