منابع سوری از فرار نظامیان آمریکایی از پایگاه «التنف» سوریه به سمت اردن پرده برداشتند.

به گزارش مرور نیوز، منابع سوری اعلام کردند که آمریکایی‌ها بخش اعظم نیروهای خود را از پایگاه التنف خارج کرده‌اند.

الوطن سوریه گزارش داد که ائتلاف آمریکایی بخشی از نیروهای خود را در پناهگاه‌های ویژه نگه داشته و بخش اعظم نیروهای خود را به اردن منتقل کرده است.

منابع مذکور تاکید کردند که ائتلاف آمریکایی پناهگاه‌ها در داخل این پایگاه را تجهیز کرده است.

المیادین هم گزارش داد که آمریکایی‌ها نیروهای خود را از «التنف» از بیم حملات انتقام جویانه خارج کرده‌اند.

این پایگاه آمریکایی‌ها در مثلث مرزی سوریه، عراق و اردن قرار دارد. این پایگاه غیر قانونی بنا شده و 50 کیلومتر منطقه ممنوعه دارد؛ منطقه التنف کلیدی و از حیث ژئواستراتژیک بسیار مهم است زیرا برای آمریکا و رژیم صهیونیستی، نقش ایجاد مانع بر سر راه کریدور ایران، عراق و سوریه را ایفا می‌کند.

گذرگاه «التنف» نقطه مرزی مشترک بین سه کشور سوریه، عراق و اردن است که نخستین و مهم‌ترین گذرگاه مرزی سوریه با عراق به شمار می‌آید.

آمریکا و متحدانش طی سال‌های اخیر همواره تلاش کردند کنترل این گذرگاه در اختیار ارتش سوریه و متحدانش قرار نگیرد.

کنترل این گذرگاه تا شعاع 56 کیلومتری در اختیار نیرو‌های آمریکایی قرار دارد و واشنگتن حتی به نیرو‌های سوری نیز اجازه نزدیک شدن به گذرگاه التنف را نمی‌دهد.

این گذرگاه به لحاظ سیاسی نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا این گذرگاه به واسطه نزدیکی به عراق سبب اتصال محور مقاومت در سوریه و عراق می‌شود، موضوعی که آمریکا و متحدانش از آن بیم دارند و مهمترین راهبرد آن‌ها نیز ممانعت از اتصال گروه‌های مقاومت در منطقه به خصوص در سوریه و عراق است.

«پاملا اسپنسر»، تحلیلگر نروژی در این خصوص عنوان می‌کند که پایگاه نظامی آمریکا در التنف در زمره بزرگترین پایگاه‌های نظامی این کشور در منطقه غرب آسیا و به تبع آن در سوریه محسوب می‌شود.

حمله به پایگاه نظامی آمریکا در شرق سوریه

پایگاه نظامی آمریکا واقع در شرق سوریه بامداد امروز پنجشنبه هدف حمله راکتی قرار گرفت.

صابرین نیوز گزارش داد که حمله مذکور در منطقه نفتی العمر در شرق سوریه انجام شده است.

روز گذشته هم این پایگاه هدف حمله قرار گرفته بود.

زمانی حمله به پایگاه‌های آمریکا به عنوان یک عمل خاص و استثنا تلقی می‌شد، اما امروزه دیگر حمله به پایگاه‌های آمریکا به موضوعی عادی تبدیل شده است. تحولات روزهای اخیر نشان داد که آمریکایی‌ها در برابر رشد حملات موشکی و پهپادی نیرو‌های مقاومت عاجز شده‌اند.

در واقع آمریکا اکنون به این نتیجه رسیده است که معادلات نبرد در خاورمیانه تغییر کرده و گروه‌های مقاومت از مرحله تهدید به مرحله اجرا رسیده‌اند. حملات متعدد به پایگاه‌های آمریکا در شمال و شمال شرق سوریه نشان دهنده آن است که می‌توان به آمریکا ضربه زد و هیچ واکنشی نیز مشاهده نکرد چرا که آمریکا درگیر مشکلاتی ساختاری در منطقه شده و به همین دلیل جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به دنبال فرار از خاورمیانه است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز