مدیر سازمان جهانی بهداشت درباره دست کم گرفتن سویه جدید کرونا موسوم به امیکرون و افزایش تلفات هشدار داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز؛ سویه جدید کرونا موسوم به امیکرون اکنون به سویه غالب در بسیاری از کشور‌ها تبدیل شده؛ به طوری که شمار مبتلایان به گواه آمار سازمان بهداشت به صورت افسارگسیخته‌ای در جهان افزایش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد سویه امیکرون قدرت سرایت پذیری بالایی دارد؛ اما حقیقت این است که نسبت به سویه دلتا کمتر منجر به بیماری شدید می‌شود. با این حال، این سویه به ویژه در افراد غیرواکسینه شده هنوز خطرناک است.

تدروس ادهانوم، مدیر سازمان جهانی بهداشت گفت: بیش از ۹۰ کشور در جهان موفق شده اند که بیش از ۴۰ درصد از جمعیت خود را به طور کامل واکسینه کنند. این در حالی است که ۸۵ درصد از جمعیت مردم کشور‌های آفریقایی حتی یک دوز واکسن نیز تزریق نکرده اند. ما نباید اجازه دهیم که کووید ۱۹ بتواند حیاط خلوتی (در قاره آفریقا) داشته باشد. ما نمی‌توانیم برابر این ویروس تسلیم شویم؛ در حالی که مردم بسیاری در جهان هنوز موفق به تزریق واکسن کرونا نشده اند.

بر اساس آمار‌های سازمان جهانی بهداشت در هفته منتهی به ۹ ژانویه شمار مبتلایان به کرونا در جهان با ۵۵ درصد افزایش، به ۱۵ میلیون نفر رسید که بالاترین میزان آلودگی به کووید ۱۹ طی یک هفته محسوب می‌شود.

او گفت: این افزایش شدید و ناگهانی ابتلا به کرونا ناشی از گسترش سویه امیکرون است. امیکرون هم اکنون در حال تبدیل شدن به سویه غالب، به جای دلتا در بسیاری از کشور‌های جهان است و در صورت بی توجهی می‌تواند به افزایش تلفات منجر شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز