برخی مقامات آمریکایی ادعا کردند روسیه در هفته‌های اخیر یک بسته پیشنهادی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پیشنهاد داده است.

به گزارش مرور نیوز، دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود ادعا کردند روسیه در هفته‌های اخیر با اطلاع واشنگتن به ایران پیشنهاد داده در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای خود، شاهد کاهش برخی تحریم‌ها علیه خود باشد. 

به گفته‌ ای بی سی نیوز، گفته می‌شود یکی از مقامات کنگره، یک مقام سابق آمریکا و چهار مقام فعلی در دولت در جریان این بسته پیشنهادی مسکو هستند.

به گفته منابع آگاه این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که آمریکا این روز‌ها به شدت نگران پایان مذاکرات هسته‌ای ایران در وین است و اینکه این مذاکرات نتواند پاسخگوی خواسته‌های واشنگتن و بازگشت ایران به توافقنامه ۲۰۱۵ باشد.

مقامات آمریکایی آگاه می‌گویند مذاکره روسیه با ایران درباره توافق موقت با اطلاع آمریکا صورت گرفته است؛ اما به نظر می‌رسد مقامات ارشد دولت بایدن تمایلی برای میانجی گری روسیه در این موضوع ندارند.

منابع آگاه خبر دادند تهران تاکنون پیشنهاد ارائه شده از سوی روسیه را رد کرده است. هیئت دائمی ایران در سازمان ملل روز گذشته در واکنش به این بسته پیشنهادی روسیه گفت که تهران خواستار توافق موقت نیست.

به گفته منابع آگاه، اگر توافقی در مورد پیشنهاد روسیه حاصل شود احتمالا آمریکا و برخی کشور‌های غربی آن را به عنوان نخستین گام برای بازگشت کامل به توافقنامه ۲۰۱۵ هسته‌ای معرفی خواهند کرد.

یک مقام آمریکایی در این باره گفت: هیچ توافق موقتی با ایران به طور جدی فعلاً نمی‌تواند اجرایی شود. ما جدول زمان بندی خودمان را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران داریم. جدولی که براساس ارزیابی‌های فنی از پیشرفت‌های هسته‌ای ایران تنظیم شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان گفت: اگر تا چند هفته آینده توافقی حاصل نشود ایران به پیشرفت‌های خود در زمینه هسته‌ای ادامه خواهد داد و بازگشت به برجام غیرممکن خواهد شد.

بلینکن ادامه داد: ما امیدواریم روسیه از نفوذ خود در ایران برای تاثیرگذاری بر این کشور در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای استفاده کند.

براساس گفته منابع آگاه، در بسته پیشنهادی روسیه به تهران آمده است که ایران در ازای توقف غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصد و از بین بردن ذخایر فعلی یا انتقال آنها به خارج از کشور می‌تواند به میلیارد‌ها دلار درآمد نفتی خود که در بانک‌های جهانی مسدود شده دسترسی داشته باشد. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز