یکی از مقامات سازمان ملل اعلام کرد بعد از شروع عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین نیم میلیون نفر از این کشور فرار کردند.

به گزارش مرور نیوز، یکی از کمیسر‌های سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار اوکراینی از زمان شروع عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین از این کشور به کشور‌های همسایه گریخته‌اند. در همین راستا خبرگزاری الجزیره به نقل از منابع آگاه نیز اعلام کردند تاکنون به دلیل درگیری میان ارتش اوکراین و مردم جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک بیش از ۱۲۷ هزار تن از مردم دونباس به روسیه پناه برده‌اند.

نکته‌ای که در این میان توجه خیلی از مردم جهان را به خود جلب کرده است سخنان نژادپرستانه گزارشگران و خبرنگاران رسانه‌های غربی است که بار‌ها اعلام کردند جنگ در اوکراین با جنگ در خاورمیانه در کشور‌هایی مانند افغانستان و عراق فرق دارد، زیرا اوکراین یک جامعه نسبتا متمدن و اروپایی است.

در همین جهت خبرنگار بی بی سی در گزارشی زنده در سخنانی نژادپرستانه گفت: این پناهندگان از سوریه نیستند، این‌ها پناهندگان اوکراینی هستند. مسیحی‌اند، سفیدپوست‌اند، و بسیار شبیه به ما هستند.

یک مقام لهستانی نیز درخصوص جنگ میان «سفیدپوستان اروپایی» اعلام کرد اکنون اتفاق غیرقابل تصوری برای این مهاجران رخ داده و این یک کشور در حال توسعه و جهان سوم نیست، اینجا اروپاست.

فیلیپ کورب دیگر ژورنالیست اروپایی در این خصوص گفت: ما درباره مردم سوریه که جنگ رو به خودشون دیدن صحبت نمی‌کنیم درباره مردم اروپایی که رد ماشین‌ها زندگی می‌کنند و و قصد دارند زندگیشون رو نجات بدهند حرف می‌زنیم.

از پنجشنبه گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد به دلیل خطرات امنیتی که اوکراین در سایه کشور‌های اروپایی و آمریکا علیه روسیه انجام می‌دهد راهی جز اقدام نظامی باقی نمانده است. از آن روز اروپا که مدام اوکراین را بر اقدامات علیه روسیه ترغیب می‌کرد پشت کی‌یف را خالی کرده و او را در این جنگ تنها گذاشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز