وزیر خارجه اوکراین وضعیت مرتبط با بندر ماریوپل را "وخیم" دانست و گفت: ماریوپل خط قرمز مذاکرات است.

به گزارش مرور نیوز، در تازه‌ترین تحولات از اوکراین، سربازان اوکراینی مقابل اولتیماتوم روز یکشنبه روسیه برای تسلیم شدن در شهر بندری ماریوپل که در هم کوبیده شده است، مقاومت کرده‌اند و این در حالیست که مسکو تاکید می‌کند که نیروهایش تقریبا به طور کامل این شهر را در اختیار گرفته‌اند و چنین چیزی می‌تواند بزرگترین پیشروی آنها در این جنگ باشد که امروز (دوشنبه) وارد پنجاه و چهارمین روز خود شد.

دمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین یکشنبه در مصاحبه با سی‌بی‌اس نیوز گفت: ماریوپل احتمالا خط قرمز باشد.

دنیز شمیهال نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید که نیروهای کشورش در ماریوپل با وجود اینکه روسیه از آنها خواسته تا سلاح‌هایشان را زمین گذاشته و تسلیم شوند، همچنان مبارزه می‌کنند.

همچنین وزیر امور خارجه اوکراین به سی‌بی‌اس نیوز گفت: حقیقتا ما هیچ نوع تماسی با دیپلمات‌های روسی در هفته‌های اخیر در حد وزرای امور خارجه نداشته‌ایم. تنها سطح تماس، از طرف تیم مذاکره‌کننده است که از نمایندگان نهادهای مختلف و اعضای پارلمان تشکیل شده است. آنها در سطح کارشناسی به رایزنی‌های خودشان ادامه داده‌اند اما اصلا مذاکراتی در سطح بالا انجام نشده است.

وزیر امور خارجه اوکراین همچنین پیش‌بینی کرد که طی هفته‌های آتی درگیری‌های سنگین در شرق کشورش تشدید شود. این مقام درباره احتمال سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به اوکراین گفت، کی‌یف از استقبال از او خشنود خواهد شد و چنین سفری از جانب بایدن "یک پیام حمایتی قدرتمند" ارسال خواهد کرد.

با این حال کاخ سفید پیشتر اعلام کرد که بایدن برنامه‌ای برای سفر به اوکراین که از اواخر فوریه مورد حمله روسیه قرار گرفته است، در دست ندارد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید جمعه گفت: ما قصد نداریم رئیس‌جمهور را به اوکراین بفرستیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز