نخست وزیر عراق گفت: برادران در پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی با مسئولیت بالایی به موضوع گفت‌وگو و مستلزمات شرایط کنونی منطقه می پردازند و ما اطمینان داریم که ان‌شاءالله به زودی تفاهم حاصل می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگویی در خصوص مسائل مختلفی از جمله بن‌بست سیاسی جاری در این کشور، قیمت دلار، سلاح خارج از دست دولت، بودجه 2022، فعالیت‌های اجتماعی و نیز موضوع میانجیگری بغداد میان ایران و عربستان سعودی و میزان پیشرفت ان اظهار نظر کرد.

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت: «از آنجا که ما روابط خوبی با هر دو طرف و  نیز با طرف‌های مختلف منطقه‌ای و بین المللی داریم، توانستیم فضای گفت‌وگوی مثبتی را در خاک عراق ایجاد کنیم که بخش زیادی از آن علنی نشده است.

الکاظمی افزود: «برادران در پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی با مسئولیت بالایی به موضوع گفت‌وگو و مستلزمات شرایط کنونی منطقه می پردازند و ما اطمینان داریم که ان‌شاءالله به زودی تفاهم حاصل می‌شود. ضمن این‌که یک پیشرفت واقعی و گسترده در روابط بین همه کشورهای منطقه، به پشتوانه اعتقاد راسخ و حسن نیت مبنی بر این‌که، آینده منطقه در گرو شروع به نگریستن به آن به عنوان یک سیستم  دارای تلاقی منافع و همگرا و نه متقاطع  است  و این سیستم نمی‌تواند خود را وقف ساخت و ساز اقتصادی کند و بدون حل مشکلات و به صفر رساندن بحران های آن، خود را به توسعه جهانی برساند».

تاکنون پنج دور گفت‌وگو میان ریاض و تهران برای حل‌وفصل اختلافات فیمابین برگزار شده است که آخرین آن، به اعلام رسانه‌ها، در روز پنجشنبه اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بغداد بود که به اعلام وزیر خارجه عراق و سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در  فضایی بسیار مثبت برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز