خبرگزاری «اسپوتنیک» طرح شرکت‌های دارویی غربی مبنی بر انجام آزمایش‌هایی برای استفاده نیروهای ائتلاف نظامی ناتو از داروهای مخدردار در اوکراین را فاش کرد.

به گزارش مرور نیوز، یک منبع آگاه برای خبرگزاری اسپوتنیک روسیه فاش کرده است که کی‌یف مواد مُسکن مخدردار جدیدی را در آزمایشگاه‌های لوهانسک آزمایش کرده است که توسط غرب برای مصرف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (نیروهای ناتو) ساخته شده‌اند.

طبق گزارش وبگاه شبکه «المیادین»، این منبع می‌گوید: «طرحی توسط شرکت‌های دارویی غربی به اجرا درآمده که به صورت کورکورانه، جدیدترین مواد بی‌حس‌کننده داخل بینی را که حاوی دارویی برای نیازهای ائتلاف دفاعی در کشورهای عضو ناتو و سربازان کی‌یف در منطقه لوهانسک آزمایش می‌کنند».

این منبع به خبرگزاری اسپوتنیک فاش می‌کند که تاکنون نیروهای اوکراینی پس از انجام آزمایشات میدانی از این داروهای مخدردار استفاده کرده‌اند.

از سوی دیگر یک افسر ارشد در لوهانسک، که قبل از سال ۲۰۱۴ در بسیاری از معاینات پزشکی شرکت کرده بود، به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته است: غرب در حال انجام آزمایش‌های آزمایشگاهی در اوکراین است تا هزینه‌های متخصصان پزشکی در این بحران را کاهش دهد.

این افسر اوکراینی ادامه می‌دهد: «نکته مهم این است که اگر این مطالعات و آزمایش‌ها با شکست مواجه شود، نتایج به همان سرعتی که در همه کشور اروپایی اعلام می‌شود، اعلام نخواهد شد».

پیش از این، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا گزارش داده بود که طی ۲۰ سال گذشته از ۴۶ آزمایشگاه، مؤسسه بهداشتی و مراکز تشخیص بیماری در اوکراین حمایت کرده است؛ واشنگتن مدعی شده بود که این همکاری برای «اهداف صلح آمیز» بوده است.

این در حالی است که «ایگور کوناشنکوف» نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه، قبلاً از افشای اطلاعاتی درباره «پنهان‌سازی اضطراری حقایق» توسط کی‌یف درباره تأثیرات یک برنامه بیولوژیکی نظامی که توسط وزارت دفاع آمریکا تأمین و اجرا می‌شود، خبر داده بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز