سرگئی ورشینین گفت: کشورهای غربی برای استتار شکست خود در اجرای توافق هسته‌ای ایران (برجام) روسیه و ایران را متهم به همکاری در تهیه هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) می کنند

به گزارش مرور نیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: کشورهای غربی برای استتار شکست خود در اجرای توافق هسته‌ای ایران (برجام) روسیه و ایران را متهم به همکاری در تهیه هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) می کنند اما پیشینه آن‌ها نشان می‌دهد که یک روند فکری دردناک درباره سرنوشت آتی برجام در جریان است.

 ورشینین گفت: همه این‌ها چیزی نیست جز یک پرده‌پوشی که غرب عمدا برای پنهان کردن ناتوانی خود در تضمین اجرای کامل برجام و بازگشت به تعهداتش طبق این توافق هسته‌ای ایجاد می‌کند.

به گفته او مسکو همچنان توجه ایالات متحده و شرکت کنندگان اروپایی در توافق برجام از جمله شورای امنیت سازمان ملل را به این امر جلب می کند که آن‌ها «مجبور هستند به حوزه حقوقی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بازگردند و از نقض آن دست بردارند.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: آن‌چه دقیقا باید انجام شود، در پیش‌نویس توافقنامه احیای برجام، چه در رابطه با ایالات متحده و چه در رابطه با شرکت‌کنندگان اروپایی، به تفصیل، تا ریزترین جزئیات، ثبت شده است. یک فرآیند فکری دردناک در واشنگتن و پایتخت‌های اروپایی در مورد سرنوشت آینده برجام در جریان است.

ورشینین در پایان گفت: ما به نوبه خود هیچ جایگزین معقولی برای احیای برجام نمی بینیم. هر طرح دیگری مسیر مستقیمی برای تشدید تنش با پیامدهای شدید و احتمالا غیرقابل برگشت برای امنیت بین المللی و وضعیت بازارهای جهانی خواهد بود. سازمان ملل باید این را درک کند.

کشورهای غربی ادعا می کنند که ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشین برای عملیات نظامی در اوکراین به روسیه می دهد. مسکو و تهران چنین اتهاماتی را رد کردند. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفت که تهران چند ماه قبل از آغاز عملیات ویژه در اوکراین پهپادهایی به روسیه تحویل داده است.

در همین راستا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه همچنین در نشست خبری اخیرش در پاسخ به سوالی درباره موضوع جنگ اوکراین و برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر کمک ایران به روسیه در جریان این جنگ تصریح کرد: در خصوص بحران اوکراین ما بارها مواضع خود را به صورت صریح و واضح بیان کرده‌ایم. همانطور که بارها گفته‌ایم در ارتباط با این بحران ما پایبند به سیاست بی طرفی فعال هستیم. ما یک طرف جنگ اوکراین نیستیم و از ابتدای این بحران تلاش کردیم در چارچوب مناسبات دوستانه‌ای که با دو طرف داریم، دو کشور را به مسیر دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات برگردانده و از ادامه جنگ جلوگیری کنیم.

کنعانی با بیان اینکه ما هیچ تسلیحات و تجهیزاتی برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده‌ایم و یک طرف جنگ نیستیم تصریح کرد: همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه مسبوق به شروع این جنگ بوده است. همکاری‌های دفاعی ما در چارچوب روابط دو جانبه و مبتنی بر مسیرهای مشخص و قانونی بوده است. ایران اصل را بر روابط دوستانه با کشورها گذاشته است و اوکراین نیز از این موضوع مستثنی نیست. ما روابط نزدیک و دوستانه‌ای با اوکراین داشتیم و در همین چارچوب به روابط با اوکراین نگاه می‌کنیم. ایران در پاسخ به اقدام دولت اوکراین به تقلیل سطح روابط دیپلماتیک خود با ایران مدبرانه عمل کرد و در مسیر حفظ چارچوب‌های دیپلماتیک در روابط دو جانبه عمل کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه پاسخ خود به این سوال با تاکید بر این که ما عضو هیچ ائتلاف نظامی و عضو هیچ طرفی در جنگ نیستیم، گفت: در ارتباط با تهدیدهایی که علیه ایران انجام می‌شود همه اطلاع داریم ایران در ارتباط با اقداماتی که امنیت ملی کشور را مورد خدشه قرار دهد با قاطعیت و اقتدار عمل می‌کند و سوابق این را نشان می‌دهد مقام و یا کشوری که خارج از موازین بین‌المللی و چهارچوب‌های دوستانه اقدام به اتخاذ مواضع تهدیدآمیز می‌کند باید متوجه مسئولیت‌های بین‌المللی ناشی از این مواضع و رویکردها باشد و به عواقبش فکر کند.

کنعانی ادامه داد: در ارتباط با جنگ اوکراین ما همواره تلاش کرده‌ایم که نقش مثبتی در مسیر حل و فصل بحران و پایان دادن به جنگ داشته باشیم و امیدواریم که طرف اوکراینی تحت تاثیر مطالبات و فشارهای خارجی قرار نگیرند و در بازی طراحی شده دیگر طرف‌ها قرار نگیرد.

پیش از این، فرانسه، بریتانیا و آلمان از دبیرخانه سازمان ملل خواسته بودند تا کارشناسان خود را به اوکراین بفرستند تا بررسی کنند که آیا قطعنامه ۲۲۳۱ (در مورد برجام) که ایران را از تجارت انواع خاصی از محصولات جمله پهپادها بدون تایید قبلی شورای امنیت سازمان ملل منع می کند، اجرا می شود یا خیر اما طرف روسی تاکید کرد، دبیرخانه سازمان ملل یک وظیفه فنی را انجام می دهد و نه اختیار و نه تخصص لازم برای انجام چنین تحقیقاتی را ندارد. روسیه معتقد است که آغاز چنین تحقیقاتی طبق پیشنهاد گروهی از کشورها نقض ماده ۱۰۰ منشور سازمان ملل است.

بر اساس این ماده، دبیرکل و کارکنان دبیرخانه در انجام وظایف خود نباید از هیچ دولت یا مرجعی خارج از سازمان ملل درخواست یا دستورالعمل دریافت کنند.

اتحادیه اروپا پیشتر پنج شهروند ایرانی و سه نهاد از ایران را به اتهام تامین پهپاد برای روسیه تحریم کرده بود اما هیچ مدرکی مبنی بر تحویل پهپاد به روسیه ارائه نشده است. تحریم‌ها علیه افراد و سازمان‌های ایرانی در چارپوب تحریم‌های اتحادیه اروپا به دلیل «نقض تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین» تصویب شده و به مرحله اجرا در آمده اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز