سرویس بین الملل- وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر عراق در این کشور به مصوبه جدید مجلس عراق اعتراض کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرورنیوز، وزارت خارجه ترکیه سفیر بغداد در آنکارا را به محل وزارت خارجه احضار کرد و به مصوبه مجلس عراق در مخالفت با تمدید حضور نیروهای ترکیه در شمال موصل به شدت اعتراض کرد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین با انتشار بیانیه ایدر وبسایت رسمی خود مصوبه مجلس عراق مبنی بر مخالفت با تمدید حضور نیروهای ارتش ترکیه در شمال عراق را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول خوان

در اطلاعیه وزارت خارجه ترکیه تصریح شده که این مصوبه منعکس کننده نظر اکثریت مردم عراق در قبال ترکیه نیست چرا که ترکیه طی سال ها در کنار مردم عراق بوده و با تمامی امکانات از آن ها حمایت کرده است.

وزارت خارجه ترکیه همچنین با تاکید بر این امر که ترکیه هیچوقت برای عراق تهدید محسوب نمی شده است افزود ترکیه همیشه از حق حاکمیت و تمامیت ارضی عراق حمایت کرده و می کند و از ثبات و امنیت در این کشور دفاع خواهد کرد.

همچنین در این بیانیه اضافه شده است طی سال های اخیر و به دلیل رشد افراط گرایی مذهبی در منطقه ترکیه و شهروندان این کشور هدف تهدیدات تروریستی از داخل خاک عراق قرار گرفته اند که برای مقابله با این تهدیدات اقدامات مقتضی اعمال خواهد شد.

دولت آنکارا اخیرا توانست طرح تمدید حضور نظامیانش در شمال عراق را تمدید کند وهمچنین برای حفظ ساختار قومی موصل حضور خود در عملیات آزادسازی این شهر را ضروری و حیاتی خواندند و خواستار مشارکت در این عملیات هستند.

پارلمان عراق در مصوبه جدید خود تمدید حضور نظامیان ارتش ترکیه در شمال این کشور را محکوم کرده و از دولت عراق خواسته تا تدابیر لازم برای خروج این نظامیان از خاک عراق را فراهم کند.

ترکیه از اواخر سال 2015 صدها نفر از نیروهای ارتش خود را به همراه چندین دستگاه تانک و نیروی مکانیزه بدون هماهنگی و اطلاع دولت مرکزی عراق، در پادگان بعشیقه در شمال موصل در عمق 100 کیلومتری اراضی عراق مستقر کرد و این حضور به رغم گذشت بیش از 10 ماه همچنان در این منطقه از شمال عراق ادامه دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز