ینس استولتنبرگ، اذعان کرد کشور‌های اتحادیه اروپا بار اصلی حمایت مالی از اوکراین را به دوش می‌کشند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از راشاتودی، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو اذعان کرد کشور‌های اتحادیه اروپا بار اصلی حمایت مالی از اوکراین را به دوش می‌کشند با این حال وی افزود حمایت از کی یف در نبرد با روسیه باید ادامه یابد.

 

 
 
 
 

دبیر کل ناتو افزود: افزایش هزینه‌های مواد غذایی و انرژی به معنی اوقات بسیار سخت برای بسیاری خانوار‌ها در اروپاست. ما می‌توانیم با حمایت نظامی از اوکراین‌، موضع این کشور را سر میز مذاکره تقویت کنیم.

کشور‌های عضو ناتو تاکنون حدود ۴۰ میلیارد یورو در قالب سلاح روانه اوکراین کرده اند و عمده‌ترین تامین کنندگان سلاح برای اوکراین نیز کشور‌هایی مانند آمریکا و انگلیس هستند. اما این نگرانی درباره اعضای کوچکتر ناتو پدید آمده ذخایر تسلیحاتی شان تمام شود و در تداوم حمایت از اوکراین به تقلا بیفتند.

در عین حال، شماری از مقامات امنیتی اروپا درباره قاچاق اسلحه در اروپا هشدار داده و گفته اند سلاح‌هایی که برای اوکراین ارسال می‌شود ممکن است در نهایت به دست گروه‌های تبهکار بیفتد. کشور اوکراین حتی قبل از آغاز جنگ نیز به محلی برای قاچاق سلاح تبدیل شده بود.

پیش از این نیز پلیس دانمارک اعلام کرد محموله سنگین سلاح که روانه کی یف بود در این کشور سر در آورد. گزارش‌هایی مشابهی نیز از سوئد و دیگر کشور‌ها مخابره شده است.