نماینده روسیه در مذاکرات برجام تاکید کرد ادعاهای پهپادی غرب در راستای بهانه‌تراشی برای متوقف کردن یا پایان دادن به مذاکرات است.

به گزارش مرور نیوز، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات برجام در خصوص ادعا‌های مکرر غرب درباره ارسال پهپاد‌های ایرانی به روسیه، در صفحه توییتر خود نوشت: «ادعای عرضه پهپاد [ایران به روسیه] بهانه‌ای ناشیانه برای توقف مذاکرات وین در خصوص برجام است (اگر به قصد از بین بردن کامل آن نباشد). به نظر می‌رسد آمریکا و سه کشور اروپایی برای حرکت به سمت پلن بی وسوسه شده‌اند».

اولیانوف در ادامه این اقدام را «اشتباهی بزرگ» دانست و نوشت: «به سختی می‌توان تصور کرد چنین طرحی، گزینه‌ای موفق باشد. به احتمال زیاد بیهوده خواهد بود».

در ماه‌های اخیر، مقامات غربی به دفعات مدعی شده‌اند ایران پهپاد‌های روسیه را در جنگ اوکراین تامین می‌کند. این ادعا از سوی مقامات ایرانی و روسی تکذیب شده است. حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان این ادعا‌ها را هیاهو خوانده و می‌گوید تعداد پهپاد‌های ارسالی به روسیه اندک بوده و مربوط به زمان پیش از جنگ است. وی در ادامه تاکید کرد ایران از اوکراین خواسته مستندات خود را برای این ادعا ارائه دهد.

نماینده روسیه در مذاکرات وین پیش از این تاکید کرده بود که در خصوص وضعیت کنونی مذاکرات، توپ در زمین غرب است و ایران چندین بار بر آمادگی خود برای به نتیجه رساندن گفتگو‌ها تاکید کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که واشنگتن همچنان از گزینه دیپلماسی در برابر ایران حمایت می‌کند. در همین حال، وی روز گذشته در موضع‌گیری کاملا متفاوت ادعا کرد که واشنگتن احیای توافق هسته‌ای را از دستور کار خود خارج کرده و بر روی مقابله با همکاری‌های نظامی ایران و روسیه تمرکز خواهد کرد.