رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد، "پارادوکس" موجود درباره رئیس جمهور روسیه این است که وی شخصا مرد "بدی" نیست.

به گزارش مرور نیوز به نقل از دیلی تلگراف، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه این اظهارات را در قسمت روز شنبه برنامه "ل رانکونتر دو پاپوتن" (Les Rencontres du Papotin) که در آن خبرنگاران مبتلا به اوتیسم با افراد مشهور مصاحبه می‌کنند، مطرح کرد.

ماکرون در این مصاحبه که اواخر نوامبر ۲۰۲۲ ضبط شده، گفت: اول از همه اینکه، وقتی شما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار می‌کنید، او مرد بدی به نظر نمی‌رسد. این تناقض و پارادوکسی است که مشاهده می‌کنید.

ماکرون مدت‌ها حامی حفظ گفت‌وگو با پوتین از زمان حمله‌اش به اوکراین در اواخر فوریه ۲۰۲۲ بوده است. وی در تابستان ۲۰۲۲ با اعلام اینکه دولت‌های غربی نباید رئیس جمهور روسیه را تحقیر کنند، خشم کی‌یف را برانگیخت.

با این حال، ماکرون در روزهای اخیر به نخستین متحد غربی که با ارسال خودروهای زرهی غربی به اوکراین موافقت کرد، تبدیل شد؛ اقدامی که بیانگر یک تغییر بزرگ در سیاست‌های ماکرون محسوب می‌شود.

ماکرون در پیام سال نو میلادی نیز به اوکراینی‌ها قول داد که فرانسه به آنها برای پیروزی کمک خواهد کرد. این نخستین بار بود که رئیس جمهور فرانسه صریحا حمایت خود از پیروزی کی‌یف در جنگ با روسیه را اعلام کرد.

کی‌یف تانک‌های دوران شوروی را از متحدانش در شرق اروپا دریافت کرده اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بارها خواستار خودروهای زرهی پیشرفته‌تر از سوی غرب شده است.

ماکرون در این مصاحبه که چند هفته پیش از تغییر قابل توجه در سیاستش نسبت به اوکراین ضبط شده، همچنین هدف پوتین برای حمله به اوکراین را به عنوان اقدامی برای غصب زمین توصیف کرد.

وی گفت: به نظرم هیچ چیزی آغاز کردن یک جنگ را توجیه نمی‌کند. در اصل، پوتین این جنگ را برای بازپس‌گیری سرزمین‌ها و گسترش محدوده روسیه به امپراتوری که زمانی وجود داشت، به راه انداخت.

ماکرون افزود: پوتین با این کار مسئولیت بسیار سنگینی را در قبال خودش، مردم روسیه، مردم اوکراین و همه ما بر عهده گرفت.

اما این گروه از مصاحبه‌کنندگان از ماکرون ۴۵ ساله سوالی نیز درباره عشق نوجوانی‌اش به معلمش و ازدواج با وی پرسیدند؛ سوالی که غالبا خبرنگاران حرفه‌ای جرات پرسیدن آن را از سیاستمداران که سعی می‌کنند زندگی خصوصی‌شان را برای خودشان نگه دارند، ندارند.

آنها بر روی یک تکه کاغذ که به دست ماکرون دادند، نوشتند: او رئیس جمهور فرانسه است و باید سرلوحه باشد نه اینکه با معلمش ازدواج کند.

ماکرون در پاسخ گفت: موضوع اصلا سرلوحه قرار گرفتن نیست. وقتی عاشق می‌شوید، انتخاب دیگر دست شما نیست. بریژیت واقعا معلم من نبود. او معلم نمایش من بود. اینها با هم یکی نیستند.

این بانکدار سابق در پاسخ به سوال دیگری دال بر اینکه "آیا شما پول زیادی دارید؟" گفت: حقیقتا اکنون به عنوان رئیس جمهور درآمد کمتری دارم.

ماکرون در مورد دوستی و رفاقت هم گفت: ریاست جمهوری شغلی نیست که شما بتوانید در کنارش دوستان زیادی داشته باشید.