سرویس بین الملل- حضور موثر نیروهای روسیه در سوریه و حمایت مسکو از مردم کریمه در الحاق به آن کشور و موضع گیری تند کرملین علیه ترکیه پس از سرنگون کردن سوخو و به دنبال آن پوزش اردوغان نشان می دهد که غرب از افزایش توان نظامی مسکو هراس دارد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز به نقل از اسپوتنیک، ارتقای سطح عملکرد تجهیزات فنی و به روز بودن نیروهای مسلح روسیه در منطقه شمال، کشورهای غربی و اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به شدت نگران کرده است.
اسپوتنیک به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد که «هاکان برون هانسن»، فرمانده ارتش نروژ گفت: سطح امکانات نظامی روسیه و غرب همچون زمان جنگ سرد به یکدیگر بسیار نزدیک شده و به عبارتی موضوع اصلی انواع پلتفرم های جدید ، انواع حسگر ها و تسلیحات مدرن است که در مقایسه با زمان جنگ سرد به مراتب با انعطاف تر و موثرتر هستند.
به عقیده وی، نروژ باید به نظارت بر زیردریایی های جدید و بی سرو صدای روسیه و همچنین هواپیما ها و ناوهای این کشور شدت بخشد. مقامات ناتو همچنین به "وال استریت ژورنال" گفتند که به رزمایش های دریایی خود در چارچوب عملیات برای بازدارندگی تجاوز روسیه شدت بخشیده اند.
در گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی آمده است که اعضای ناتو قادر به مقابله سریع با تهدیدات زیردریایی از جانب روسیه در بخش اعظم حوضه شمالی اقیانوس آتلانتیک و دریای بالتیک نیستند. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز