سرویس بین الملل - با افزایش بحران های سیاسی در منطقه و توجه بیشتر روسیه بر دشمنی غرب علیه مسکو که با بحران اوکراین نمود بیشتری پیدا کرد کرملین در صدد تقویت ساختارهای امنیتی خود و پایان دادن به نگرانی ناشی از تصمیمات واشنگتن و همپیمانانش بر آمد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز،  مقامات کرملین و بویژه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، افزایش فعالیت های اطلاعاتی و جاسوسی سرویس های امنیتی غرب و در راس آنها کاخ سفید را خطرجدی برای امنیت مسکو می دانند و تلاش می کنند برای مقابله با هرگونه تهدیدی،  نظام امنیتی و اطلاعاتی روسیه را افزایش دهند.
مجله فوکس در گزارشی به قلم مارک گالیوتی در این باره نوشت: یک روزنامه پرنفوذ روس گزارش داده است که پوتین در نظر دارد آژانس های امنیت داخلی، سرویس اطلاعات خارجی و سرویس های حفاظتی را در هم ادغام کرده و آژانس اطلاعاتی و امنیتی بزرگی را ایجاد کند که به نوعی بازتولید همان «ک گ ب» سابق اتحاد جماهیر شوروی است.
در صورت صحت این گزارش، پوتین واقعا نگران آینده خود است. شواهد نشان می دهد احیای «ک گ ب» یا اقدامی مشابه آن روز به روز عملی تر می شود و سرویس امنیت فدرال روسیه یا همان « اف اس بی »  که احتمالا قرار است در راس این سازمان تازه تاسیس قرار بگیرد، با اعتماد غیرمعمولی کار می کند و حتی چهره های سرشناس و ارشد سرویس های اطلاعاتی دیگر را به راحتی بازداشت می کند. آلکساندر باسترکین، معاون پیشین دادستان کل و محقق ارشد روسیه که یکی از مخالفان این طرح بوده، نیز کنار گذاشته شده است.
در طرح جدید پوتین، قرار است سرویس امنیت فدرال روسیه، سرویس امنیت خارجی و سرویس گارد فدرال در وزارتخانه جدیدی با عنوان وزارت امنیت کشور  در هم ادغام شوند. در این طرح تنها سرویس اطلاعات ارتش روسیه است که در این وزارتخانه جدید (ام جی بی) ادغام نمی شود؛ وزارتخانه ای که اساسا همان قدرت و وظایف "ک گ ب" را خواهد داشت. "ام جی بی" همچنین نام یکی از پیشینیان "ک گ ب" است که  در سال های 1949 میلادی تا سال 1953 به عنوان آژانس مرگبار پلیس مخفی استالین فعالیت می کرد.وزارتخانه جدید احتمالا همه چیز را مدیریت خواهد کرد: از جاسوسی خارجی گرفته تا سرکوب مخالفان داخلی. علاوه بر این، فعالیت های این سازمان جدید هیچ ناظری نخواهد داشت و تنها به شخص رییس جمهور پاسخگو خواهد بود.  

از نظر پوتین احداث چنین دستگاه اطلاعاتی مخوفی یک پیروزی چندوجهی است: نخست اینکه، این طرح تمام آژانس های اطلاعاتی را تحت فرمان یک نفر در می آورد. در گذشته پوتین از طریق نوعی سازوکار سلطانی سازمان های مختلفی را اداره می کرد که به دلیل مسئولیت های مشابه اغلب با یکدیگر وارد رقابت می شدند. اما حالا رییس جمهوری روسیه برای اداره این وزارتخانه تنها به همان تعداد انگشت شمار از متحدان نزدیک خود نیاز دارد. 

در حال حاضر سرویس امنیت فدرال روسیه، سرویس امنیت خارجی و سرویس گارد فدرال عملیات های جاسوسی و سایبری خود را دارند. جمع کردن تمام این ها زیر چتر یک نهاد می تواند راهی برای استفاده موثرتر از توانایی آنان و جلوگیری از ائتلاف وقت و انرژی باشد. برای مثال، در مورد حمله سایبری به سرورهای کمیته ملی حزب دموکرات ظاهرا دو سازمان روسی بدون اطلاع از عملیات یکدیگر این کار را به طور موازی انجام داده اند.   

پوتین تلاش کرده که دستگاه امنیتی روسیه را وفادارتر و کارآمدتر کرده و کمتر در معرض کشمکش های داخلی و فساد قرار دهد. اما طنز ماجرا اینجاست که گرچه ایجاد ابرسرویس اطلاعاتی "ام جی بی" در نگاه اول گام رو به جلویی برای پوتین است، اما واقعیت این است که این کار شرایط را بدتر خواهد کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز