دبیر کل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین خواستار آزادسازی فلسطین (ساف) ضمن محکوم کردن حمله نظامیان نیروی دریایی رژیم صهیونیستی به کشتی این کشتی، خواستار آزادی کارکنان آن شد.

به گزارش مرورنیوز،به نوشته پایگاه خبری فلسطینی سما،صائب عریقات روز پنجشنبه در واکنش به تصرف کشتی زیتونه به دست نیروهای رژیم صهیونیستی افزود که حمله به کشتی زیتونه که قصد شکستن محاصر نوار غزه و کمک به 1.8 میلیون نفر از جمعیت نوارغزه را داشته غیرقانونی است.
وی افزود که فلسطین حمایت و همراهی خود را با جریان حقوق بشری که در کنار دفاع از حق و عدالت عمل می کند اعلام می کند بخصوص ناوگان دریایی که حامل فعالان حقوق بشری و نویسندگان و فعالان حقوق بشری و نهادهای مرتبط با آن بوده است.
عریقات ضمن درخواست برای آزادی سریع آنها از کشورهای جهان از جمله اسپانیا، سوئد، نروژ، استرالیا، کانادا، و آمریکا خواست که از اتباع خود حمایت و نقض حقوق بشر را محکوم کنند.
شبکه سه رژیم صهیونیستی گزارش داد نیروی دریایی این رژیم بعد از محاصره و حمله نظامیان صهیونیست به این کشتی، آن را تصرف کرده و به بندر «اشدود» بزرگترین بندر تجاری سرزمین های اشغالی در سواحل مدیترانه انتقال داده شده اند.
براساس این گزارش کارکنان این کشتی که 15 زن از 20 کشور بودند بازداشت و از کشتی اخراج شده اند.
کمیته جنبش های ملی برای شکستن محاصره نوارغزه، آماده استقبال از دو کشتی «امل» و « زیتونه» حامل 30 زن از 20 کشور بود که قرار قصد داشتند تا پایان ماه جاری میلادی وارد بندرغزه شود.
سرنشینانان این دو کشتی هدف خود را آشنایی با درد و رنج های زنان فلسیطین ناشی از محاصره ظالمانه رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند.
رژیم صهیونیستی پیشتر در 29 ژوئن (خردادماه) 2015 مانع از ورود کشتی 'ماریان' یکی از کشتی های ناوگان آزادی 3 به بندر غزه شد.
رژیم صهیونیستی از ژانویه 2006 و در پی پیروزی جنبش حماس در انتخابات مجلس قانونگذاری فلسطین٬ نوار غزه را به صورت زمینی، هوایی و دریایی محاصره کرده است که این محاصره از سال 2007 به بعد شدت یافت.
سازمان ملل اعلام کرده است که 80 درصد از ساکنان نوار غزه برای رفع نیازهای روزمره خود نیاز به کمک دارند و حدود 43 درصد از جمعیت حدود دو و نیم میلیونی این منطقه بیکار هستند.
رژیم صهیونیستی که سابقه حمله به کشتی های کمک های انسانی برای غزه را دارد، در سال 2010 به کاروان دریایی «آزادی غزه» متشکل از 6 کشتی حامل 663 فعال حقوق بشری از 37 کشور در آب های آزاد یورش برد که درپی آن 60 فعال زخمی و 9 تبعه ترکیه کشته شدند. اکنون نیز نگرانی ها از احتمال تکرار واقعه 6 سال قبل وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز