عراق رسما از شورای امنیت خواست که جلسه ای ویژه درباره تجاوزها و نقض حاکمیت این کشور از سوی ترکیه برگزار کند.

به گزارش مرورنیوز،به نقل از شبکه السومریه، وزارت خارجه عراق رسما از شورای امنیت خواست که نشست ویژه درباره تجاوز ترکیه به اراضی عراق و دخالت در امور داخلی آن برگزار کند.

احمد جمال سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت: وزارت خارجه عراق درخواست نشست ویژه شورای امنیت با هدف بررسی تجاوز ترکیه به اراضی عراق و دخالت در امور داخلی اش را  داده است و محمد علی الحکیم نماینده دائم عراق در سازمان ملل این درخواست را به ویتالی چورکین رئیس کنونی شورای امنیت برای برگزاری جلسه پیرامون این تجاوزها و دخالتهای ترکیه و نیز مصوبه پارلمان ترکیه درباره تمدید نیروهای ترکیه در داخل عراق، داده است.

وی افزود: درخواست شامل عمل شورای امنیت به مسئولیتش در قبال عراق و اتخاذ تصمیم لازم درباره نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه و عدم احترام به اصل حسن همجواری است که از مواضع تحریک آمیز مشخص شده است و اینکه تلاش های بین المللی برای حمایت عراق در جنگ ضد داعش به ویژه با توجه به نزدیک بودن عملیات آزاد سازی موصل به عمل آید.

شایان ذکر است که وزارت خارجه عراق روز گذشته سفیر ترکیه در بغداد را احضار و مراتب اعتراض شدید بغداد نسبت به رفتارهای دولت ترکیه را به وی اعلام کرده بود.

نیروهای ترکیه بدون اجازه دولت عراق در بعشیقه در استان نینوا حضور دارند و پارلمان ترکیه ماموریت این نیروها را تمدید کرده است. از سوی دیگر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و برخی مقامات دیگر مواضعی علیه نیروهای مردمی اتخاذ کرده اند که اعتراض شدید نمایندگان پارلمان و دولت عراق را به دنبال داشته است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز