دولت کویت به دنبال ایجاد فضای خوب حاکم بر روابط این کشور با عراق؛ از عزم خود برای مشارکت در طرح بازسازی عراق خبر داده و رایزنی های گسترده ای را در این زمینه انجام می دهد.

به گزارش مرورنیوز، هیأتی از صندوق بازسازی عراق با سفر به کویت؛ رایزنی های مشترکی را با مسئولان این کشور در زمینه روند مشارکت کویت در زمینه انجام این طرح به عمل اورده و وعده هایی را از طرف کویتی مبنی بر مشارکت در این امر دریافت کرده است.

کویت پیش از این میزبان چند نشست بین المللی برای بازسازی عراق نیز بوده است و سعی کرده با عادی سازی روابط خود با بغداد؛ مراودات عادی را با طرف عراقی پس از سقوط رژیم صدام حسین داشته باشد.
به نوشته روزنامه الرای؛ 'عبدالباسط الترکی' رییس صندوق بازسازی عراق پیش از این اعلام کرده بود؛ کویت به عنوان کشور برادر عراق به کمک برای بازسازی آن تمایل دارد و همراهی با این کشور و دعوت از آن دلیلی بر حمایت از مردم این کشور است.
عراق از 19خرداد سال 1393 با اشغال برخی شهرهای این کشور به دست گروه تروریستی – تکفیری داعش و درگیری ها برای بازپس گیری این شهرها شاهد موج عظیمی از آوارگی بود. 
براساس گزارش های بین المللی ؛ شمار آوارگان عراقی به بیش از چهار میلیون نفر رسیده است.
اولین موج آوارگی در عراق در سال 2006 و با شعله ور شدن جنگ های فرقه ای در این کشور شکل گرفت و کمتر سیاستمدار و کارشناسی تصور می کرد که 10 سال بعد یعنی در سال 2016 میلادی بیش از 4 میلیون عراقی طعم آوارگی را بچشند.
بغداد اکنون در سال 2016 پس ازحدود 13سال جنگ افروزی آمریکا در عراق؛ ناامن ترین شهر در دنیای عرب محسوب می شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز