سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا امروز جمعه نسبت به تصمیم جدید اسرائیل برای ساخت واحدهای جدید مسکونی در کرانه باختری واکنش نشان داده است.

به گزارش گروه بین الملل مرورنیوز به نقل از رویترز، سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا اعلام کرد: تصمیم اسرائیل برای ساخت شهرک های جدید در کرانه باختری موجب تضعیف چشم اندازهای صلح با فلسطینی ها خواهد شد.

در بیانیه اتخادیه اروپا آمده است: اسرائیل با این اقدام عملا بیانیه های علنی خود درباره عدم ساخت و ساز شهرک های جدید را نقض کرده است.
این بیانیه افزود: تصمیم برای ادامه شهرک سازی و توسعه شهرک های کنونی، به جای آنکه راهکار تشکیل دو دولت را تقویت کند، این راهکار و روند صلح خاورمیانه را تضعیف خواهد کرد.

دولت آمریکا نیز با انتقاد از رژیم صهیونیستی به خاطر تصمیم مربوط به احداث شهرک های جدید در کرانه باختری، تاکید کرد: این اقدام تل آویو به ضرر چشم اندازهای صلح با فلسطینی ها و در تناقض با تضمین هایی است که تل آویو به واشنگتن داده است.

کاخ سفید و دولت آمریکا به شدت تصمیم اسرائیل برای توسعه شهرک های یهودی در کرانه باختری را محکوم و اعلام کردند که شهرک های جدید می تواند به راهکار تشکیل 2 دولت ضربه بزند.

واشنگتن همچنین اسرائیل را به عدم پایبندی به قول هایی که قبلا داده متهم کرده است. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این باره تاکید کرد: ما تضمین های علنی از دولت اسرائیل دریافت کردیم که مغایر با اقدامات اخیر است.

وزارت خارجه اسرائیل نیز با انتشار بیانیه ای ادعا کرده است که ساخت واحدهای مسکونی جدید در کرانه باختری، به هیچ وجه شهرک های جدیدی به شمار نمی رود. اسرائیل همچنان به راهکار تشکیل دو دولت پایبند خواهد بود.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به این تصمیم اسرائیل، اعلام کرد: این تصمیم به شدت دردسر ساز است، تصمیم تل آویو مدت کوتاهی پس از توافق با واشنگتن بر سر کمک نظامی آمریکا و تقویت امنیت اسرائیل بوده است.

قرارداد کمک نظامی 10 ساله بین آمریکا و اسرائیل به ارزش 38 میلیارد دلار اخیرا پس از سالها مذاکره به امضای دو طرف رسیده و قرار است از سال مالی 2019 میلادی رسما اجرا شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز