غلامحسین دهقانی: حمایت جامعه جهانی از جمهوری اسلامی ایران در مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر بسیار ناچیز بوده است.

به گزارش مرورنیوز، غلامحسین دهقانی، سفیر و معاون نماینده دائم ایران طی سخنانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل (امور اجتماعی و حقوق بشر) ذیل موضوع مواد مخدر تلاش های کشورمان در مبارزه با مواد مخدر را تشریح کرد.
 وی گفت شهادت 4000  نفر و زخمی شدن بیش از 12000 نفر از پرسنل نیروی انتظامی ایران طی سالیان اخیر، تنها بخشی از هزینه هایی بوده که ایران در خط مقدم مبارزه با تاجران مرگ و مصون نگه داشتن جوانان خود و دیگر کشورها از شر اعتیاد متحمل شده است.
دهقانی افزود در نتیجه این مجاهدت ها بوده که بیش از هشتاد درصد تریاک قاچاق و بیش از چهل درصد هروئین و مرفین قاچاق در جهان توسط نیروی انتظامی ایران کشف و ضبط می شود و تنها در سال 2015 حدود 620 تن انواع مواد مخدر در ایران کشف شده است.
 وی همچنین تلاش های کشورمان در زمینه کاهش تقاضا از طریق پیشگیری و برنامه های کاهش آسیب را تشریح کرد و افزود: در نتیجه این اقدامات که عمدتا از سوی نهادهای جامعه مدنی اجرا می شود 60 درصد کاهش ابتلا به ایدز در معتادان تزریقی و بیش از 40 درصد مراجعه داوطلبانه معتادان به مراکز ترک اعتیاد و بازپروری به ثبت رسیده است. 
دهقانی ضمن اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از انتقال این مواد به دیگر نقاط دنیا ، از عدم همکاری جامعه بین المللی انتقاد کرد و گفت: در شرایطی که قاچاقچیان بین المللی که ارتباط اشکاری با گروه های تروریستی و مرتکبین جنایات سازمان یافته دارند، بافت اجتماعی و آینده و نسل جوان ما را هدف قرار داده اند حمایت جامعه جهانی از جمهوری اسلامی ایران بسیار ناچیز بوده است.
در این نشست تعدادی از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین لغو مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر را در سطح جهانی خواستار شدند.
عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز