سرویس بین الملل - کارشناسان معتندند که رقابت میان هواداران روسیه و حزب غربگرای جنبش وحدت ملی به رهبری میخائیل ساکاشویلی که تابعیت گرجستان نیز از وی سلب شده است، به شدت نزدیک است.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، نهمین دوره انتخابات پارلمانی گرجستان از ساعت 8 صبح امروز (شنبه) به وقت محلی در 3 هزار و 703 حوزه انتخاباتی در سراسر این کشور آغاز شد.
نزدیک به 3 میلیون و 500 هزار واجد شرایط رای از جمعیت بیش از 4 میلیونی گرجستان قرار است امروز در پای صندوق های رای حاضر و به نامزدهای مورد نظر رای دهند.
در این دوره انتخابات پارلمان گرجستان 77 نماینده بر اساس نظام تناسبی از میان نامزدهای احزاب سیاسی و ائتلاف های انتخاباتی و 73 نماینده نیز بر اساس نظام اکثریتی در میان نامزدهای مستقل انتخاب خواهند شد.
بر اساس قانون انتخابات گرجستان، احزاب سیاسی و یا ائتلاف انتخاباتی شرکت کننده در این انتخابات در صورت احراز 75 به اضافه یک کرسی در پارلمان، از حق معرفی نامزد خود برای سمت نخست وزیری که دولت جدید را تشکیل می دهد، برخوردار خواهد بود. 

با وجود این که نهمین دوره انتخابات پارلمانی در گرجستان با مشارکت 19 حزب سیاسی، 6 ائتلاف انتخاباتی و 800 نامزد مستقل برگزار می شود، ولی کارشناسان بر این باورند که در این انتخابات رقابت اصلی میان حزب حاکم رویای گرجستان به رهبری بیدزینا ایوانیشویلی نخست وزیر اسبق این کشور و نیز جنبش وحدت ملی به رهبری میخاییل ساآکاشویلی خواهد بود. 

کارشناسان این دوره انتخابات پارلمانی گرجستان را برای آینده سیاسی این کشور مهم می دانند. گرجستان در حال حاضر بطور فعال برای گسترش روابط خود با غرب از جمله با اتحادیه اروپا و عضویت در ناتو تلاش می کند. این کشور توافقنامه گسترش روابط با اتحادیه اروپا را امضا کرده و در انتظار لغو ویزا از سوی این اتحادیه برای شهروندان گرجی می باشد. 

دولت فعلی گرجستان هرچند در راستای گسترش روابط خود با ناتو اقدام می کند همچنین تلاش هایی در زمینه برقراری روابط با روسیه از خود نشان می دهد. پس از درگیری های نظامی سال 2008 میلادی میان روسیه و گرجستان روابط دیپلماتیک میان دو کشور قطع شده است. در این حال بسیاری از احزاب و نیروهای سیاسی حاضر در این دوره انتخابات پارلمانی گرجستان از عادی سازی روابط با روسیه حمایت می کنند. انتخابات پارلمانی در دو منطقه جدایی طلب از جمله آبخازی و اوستیای جنوبی برگزار نخواهد شد و همه احزاب سیاسی و ائتلاف های انتخاباتی موضع یکسان در مساله برقراری تمامیت ارضی گرجستان به نمایش گذاشته اند و آن را برای آینده امنیت کشورشان مساله اولویت دار می دانند. 

تبلیغات انتخاباتی این دوره انتخابات پارلمانی گرجستان چند ماه پیش با اتهامات متقابل میان حزب حاکم رویای گرجستان و جنبش وحدت ملی به رهبری میخاییل ساآکاشویلی که مخالف سر سخت دولت فعلی گرجستان می باشد، همراه بوده است. میخاییل ساآکاشویلی که در حال حاضر در اوکراین بسر می برد و فرماندار ایالت اودسای این کشور می باشد، بدلیل درآمدن به تابعیت اوکراین، در سال 2015 میلادی از سوی گئورگی مارگولاشویلی رییس جمهوری گرجستان سلب تابعیت شد. همچنین دولت گرجستان ساآکاشویلی را متهم به تخلف کاری در دوره ریاست جمهوری در این کشور کرده و پرونده جنایی درباه وی صادر و اعلام کرده که وی به محض ورود به گرجستان بازداشت خواهد شد. 

با این همه کارشناسان عقیده دارند، حزب رویای گرجستان و جنبش وحدت ملی اکثریت کرسی در پارلمان این کشور را به دست خواهند آورد.همچنین عده ای از کارشناسان سیاسی بر این باورند که حزب جمهوری خواه به رهبری داوید اوسوپاشویلی رییس فعلی پارلمان گرجستان که در حال حاضر از مخالفان حزب حاکم این کشور به شمار می رود نیز شانس قابل توجه ای برای احراز کرسی های پارلمان را دارد. 

تبلیغات انتخاباتی در گرجستان همچنین با خشونت ها در نقاط مختلف این کشور همراه بود و کار به جای رسید که سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین المللی بروز خشونت ها در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور را محکوم کردند. 

انتخابات پارلمانی گرجستان همچنین در 57 حوزه انتخاباتی در 41 کشور خارجی برگزار می شود و شهروندان واجد شرایط رای مقیم این کشور ها به نامزدهای مورد نظر خود رای می دهند.

برای نظارت بر چگونگی برگزاری این دوره انتخابات پارلمانی گرجستان بیش از یک هزار و 400 نماینده از 55 نهاد بین المللی در نقاط مختلف گرجستان بسر می برند .

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز