دولت آمریکا در اقدامی بی‌سابقه روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده از طریق هک کردن رایانه های کمیته ملی دموکراتیک و دیگر سازمان‌های سیاسی متهم کرد.

به گزارش مرورنیوز به نقل از واشنگتن پست، دفتر مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا و وزارت امنیت داخلی این کشور با صدور بیانیه ای برای اولین بار چنین اتهام سنگینی را علیه روسیه مطرح کرده اند.

در هفته های اخیر رسانه های آمریکایی، برخی سیاستمداران و احزاب سیاسی در این کشور خواستار هشدار علنی به روسیه در این زمینه شده و مدعی شده بودند مسکو باید در قبال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مسئولانه عمل کند.

در بخشی از این بیانیه مشترک آمده است: جامعه اطلاعاتی آمریکا اطمینان دارد که دولت روسیه هدایت گر تلاش های اخیر برای نفوذ به ایمیل های اشخاص و نهادهای امریکایی و از جمله سازمان های سیاسی آمریکاست. این سرقت ها و افشاگری ها با هدف دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده صورت می گیرد.

انتشار این بیانیه با واکنش مثبت و استقبال نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه آمریکا مواجه شد که خواستار مجازات کرملین به علت حمایت از هکرهای شبکه های رایانه ای وابسته به حزب دموکرات هستند.  

منابع مطلع می گویند کاخ سفید در حال بررسی واکنش های مناسب است و حتی ممکن است به تحریم اقتصادی روسیه روی آورد ولی هنوز در این زمینه هیچ موضع رسمی اتخاذ نشده است. اولین بار در ماه ژوئن هک شدن کمیته ملی دموکراتیک وابست به حزب دموکرات آمریکا به هکرهای روس نسبت داده شده و دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان به علت درخواست غیرمستقیم از روس ها برای افشای تخلفات هیلاری کلینتون به همدستی با یک دولت خارجی متهم شد. یک هکر ناشناس با نام مستعار Guccifer 2.0 نیز اسنادی از ستاد انتخاباتی کلینتون و تبادلات مالی وی افشا کرده و وی هم به همدستی با دولت روسیه متهم شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز