تعدادی از اعضای شورای امنیت به هنگام سخنرانی بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

به گزارش مرورنیوز، در جلسه شورای امنیت که ساعاتی پیش در مقر سازمان ملل برگزار شد تعدادی از اعضای این شورا به هنگام سخنرانی بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

آنها مدعی شدند که به خاطر مردم حلب دست به این اقدام می‌زنند. این برای اولین بار نیست که طرف غربی به هنگام سخنرانی بشار جعفری جلسه را ترک میکنند. پیش از این نیز یک بار این اقدام را تکرار کرده بودند.

به دنبال محاصره شهر حلب از سوی ارتش سوریه و گیرافتادن گروههای تروریستی در این شهر، آمریکا و متحدانش به شدت تحت فشار قرار گرفته و قصد دارند با اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز حلب اوضاع میدانی حلب را تغییر دهند. 

دولت فرانسه با همین هدف، پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه کرد که بر اساس آن حملات هوایی در حلب متوقف شود. این طرح با وتوی روسیه مواجه شد و رای نیاورد.

«ویتالی چورکین» نماینده روسیه پیش از این نشست به صراحت مخالفت روسیه با قطعنامه پیشنهادی فرانسه را اعلام کرده و گفته بود که کشورهای غربی با مطرح کردن مسئله ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز حلب، قصد دارند مسکو را به وتو کردن قطعنامه وادار کنند.

روسیه نیز در واکنش به قطعنامه‌ فرانسه یک طرح پیشنهاد کرد که آن هم با وتوی آمریکا عقیم ماند. منابع دیپلماتیک در گفت‌وگو با رویترز این اقدام مسکو را گامی هوشمندانه توصیف کرده بودند، چراکه غرب هم مجبور به رد این قطعنامه شده و دیگر نمی‌تواند مسکو را به رد کردن راهکار مسالمت‌آمیز در سوریه متهم کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز