سرویس بین الملل- رای مثبت مصر به طرح روسیه در شورای امنیت در خصوص چگونگی آتش بس در سوریه خشم عربستان را برانگیخت

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرورنیوز به نقل از پایگاه خبری الجدید، موضع مصر در قبال چگونگی آتش بس در سوریه و حمایت نماینده این کشور در شورای امنیت از پیش نویس روسیه خشم عربستانی ها را برانگیخته است.

مصر در این رویکرد علاوه بر موافقت با طرح روسیه مبنی بر قرار دادن جبهه فتح الشام (النصره) در زمره گروه های تروریستی، به طرح فرانسه و اسپانیا مبنی توقف جنگ در حلب رای مثبت داد.

انور قرقاش وزیر امور خارجه امارات نیز با ستودن موضع مصر آن را صدای یکپارچه دولت های عربی در شورای امنیت عنوان کرد.

البته این امر باعث خشم عربستانی ها شده است و برخی از سیاستمداران و تحلیل گران معتقدند که این امر باعث تاثیرات منفی بین قاهره و ریاض را فراهم می آورد.

'سامح شکری' وزیر خارجه مصر چند روز پیش اقرار کرده بود که در مواضع کشورش با عربستان نسبت به بحران سوریه اختلافاتی وجود دارد.

قطعنامه پیشنهادی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد که در آن مسکو خواستار تخلیه تروریست های جبهه النصره از حلب به منظور تحقق صلح و ثبات در این منطقه شده بود، با مخالفت اعضای این شورا مواجه شد و نتوانست برای تصویب رأی لازم را به دست آورد.

در جریان رأی گیری درباره پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه تنها چهار کشور از ۱۵ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت به آن رأی مثبت دادند. در جریان این رأی گیری همچنین ۹ کشور به طرح روسیه رأی مخالف و دو کشور نیز رأی ممتنع دادند.

روسیه پیش از این پیش نویس پیشنهادی فرانسه ، به دلیل عدم توجه کافی به معضل  جبهه النصره و همچنین ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز حلب را وتو کرده بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز