سرویس بین الملل- هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از احزاب دموکرات و جمهوریخواه بار دیگر مقابل هم قرار گرفتند و به اصطلاح در دومین مناظره قبل از انتخابات شرکت کردند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، در این مناظره، مسائل خاورمیانه، ویدئوی جنجالی ترامپ و مالیات از دو نامزد پرسیده شد. دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در این مناظره با دفاع از عملکرد برخی کشورها گفت که سیاست اوباما و کلینتون درباره مبارزه با داعش را قبول ندارد. او گفت: اکنون سوریه، روسیه و ایران در حال کشتن داعشی ها هستند.
او در بخشی از سخنانش، سخنان مایک پنس، معاون پیشنهادی خود را رد کرد و گفت او حتی مدافع حمله نظامی در سوریه است. 

در مقابل، هیلاری کلینتون مدعی شد: وضعیت در سوریه فاجعه بار است و هر روزی که می گذرد در نتیجه همکاری اسد با ایرانی ها در زمین و روسیه در هوا فاجعه بدتر می شود.
کلینتون درباره برنامه خود گفت: من الان بخواهم اقدام کنم، یک منطقه پرواز ممنوع ایجاد می کنم و به روسیه فشار می آورم که به پای مذاکره باز گردد. 

او افزود: اگر روس ها بخواهند مثل ماجرای توافق ایران یا کاهش ذخیره ارزی با آنها مذاکره می کنم. 

کلینتون همچنین گفت: موافق استفاده نیروی نظامی در سوریه نیست و گفت: تنها کاری که ما می توانیم بکنیم این است که در منطقه حضور داشته باشیم. 

در بخشی از مناظره دوم دو نامزد، از آنها پرسیده شد که برای مقابله با اسلام هراسی چه می کنید. 

دونالد ترامپ گفت باید اطمینان حاصل کنیم که مسلمانان بیایند و وقتی چیز مشکوک یا موارد تنفر مثل بمب گذاری سن برناندینو را می بینند باید گزارش بدهند.

نامزد جمهوریخواه افزود: تروریست ها در ماجرای یازده سپتامبر، یا پاریس یا در آمریکا نقش داشتند اما اوباما و کلینتون حتی حاضر نیستند اسم تروریست های تندرو رو به زبان بیاورند. 

هیلاری کلینتون هم در پاسخ گفت: ما از زمان جرج واشنگتن، مسلمان در آمریکا داشتیم و مسلمانان سرشناسی و موفقی مثل محمد علی در کشور داشتیم که به تازگی درگذشت. 

نامزد دموکرات ها افزود: آنچه من مدنظر دارم از آمریکا این است که هرکس با توجه به تلاش و کوشش اش در آمریکا جایی داشته باشد. اما ترامپ و دوستانش چنین نمی خواهند. این با آرمان آمریکا تفاوت دارد. 

در ابتدای این مناظره دونالد ترامپ درباره ویدئوی منتشر شده از او از اقدام خود ابراز سرافکندگی کرد اما فورا گفت که آمریکا اکنون ناامن است و او ایمنی آمریکا را تامین می کند. 

بعد از اصرار مجری برنامه، ترامپ بار دیگر تاکید کرد از این اظهارات شرمسار است اما هدف او برگرداندن بزرگی آمریکاست. 

در بخش دیگری از این مناظره ترامپ مدعی شد بیل کلینتون چندین پرونده آزار و مزاحمت جنسی برای زنان دارد. ترامپ گفت: چهار نفر از این زنان در اتاق مناظره هستند. 

در مقابل هیلاری کلینتون نیز این اتهامات ترامپ را رد کرد و گفت: چنین چیزی نشان می دهد ترامپ از هر چه می خواهد استفاده می کند تا بگوید او درست می گوید.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز