سرویس بین الملل- گزارش های منتشره نشان می دهد که روسیه در شرایط کنونی از قدرت زیادی برخوردار است و ضعف های دهه 90 میلادی را پشت سر گذاشته و می تواند رقیب سرسختی برای کاخ سفید باشد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل مرور نیوز، شماری از کشورهای شمال آفریقا از جمله لیبی زمان معمر قذافی و مصر دوران جمال عبدالناصر از جمله متحدان اتحاد جماهیر شوروی بودند که در زمینه های نظامی نیز همکاری های تنگاتنگی داشتند و اصولا تجهیز این کشور ها توسط مسکو انجام می گرفت.
با تغییراتی که در ساختار سیاسی مصر ایجاد شد و برخی معادلات بین المللی موجب شد که علاوه بر قاهره، طرابلس نیز کمی با مسکو زاویه پیدا کند که البته در این میان مصر در زمان ریاست جمهوری انور سادات به طور کامل به سوی کاخ سفید متمایل شد.
از سال 1991 میلادی که موج تغییر و تحول در شمال آفریقا ایجاد شد و روسیه خود را به نوعی بازنده بازی های سیاسی غرب در این منطقه می داند که از جمله آن می توان به لیبی اشاره کرد یک نکته قابل تامل در خصوص سیاست های جدید مسکو وجود دارد و آن اینکه کرملین در صدد است بتواند پایگاه هایی را شمال آفریقا که یک منطقه راهبردی است دست و پا کند.
اخبار منتشر شده نشان می دهد که مسکو در حال مذاکره با مصر است تا برخی تاسیسات نظامی از جمله یک پایگاه هوایی واقع در شهر بندری سیدی برانی را که در شمال غرب این کشور و نزدیک سواحل دریای مدیترانه قرار دارد، اجاره کند.

به نوشتۀ روزنامۀ ازوستیا، این منبع که به مقامات وزارت دفاع روسیه نیز نزدیک است، خاطرنشان کرد: در جریان مذاکرات مسکو و قاهره، به این مسئله نیز پرداخته شد که در صورت توافق دو طرف، پایگاه هوایی سیدی برانی، در آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی آماده خواهد بود.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، تاکید کرد که گفت و گوهای مسکو و قاهره دربارۀ مشارکت روسیه در بازسازی تاسیسات نظامی مصر در شهر سیدی برانی نیز به صورت مثبتی در جریان است. این منبع روس با تاکید بر این که مصر برای موافقت با حل و فصل مشکلات ژئوپلتیک در راستای منافع دو کشور آمادگی دارد، اعلام کرد: بر اساس آن چه تاکنون به دست آمده، روسیه پایگاه هوایی سیدی برانی را از طریق حمل و نقل دریایی مجهز خواهد کرد و شمار نیروهای این کشور در پایگاه مذکور محدود خواهد بود.

به گفتۀ این منبع، در مرحله کنونی، روسیه به یک پایگاه نظامی در شمال آفریقا نیاز دارد تا در صورت بروز تهدیدی جدی برای ثبات منطقه، از این پایگاه برای حل و فصل مشکلات ژئوپلتیک استفاده کند.
به هر روی با توجه به تلاش هایی که آمریکا، چین و حتی آلمان و انگلیس درباره نفوذ در این قاره و بویژه بخش های شمالی آن را دارند روسیه نیز مترصد تحکیم مواضع و موقعیت خود در این منطقه است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز